Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
TROCHĘ O WYROKACH
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TROCHĘ O WYROKACH
02-01-2010, 03:31 PM
Post: #1
TROCHĘ O WYROKACH
WYROKI I KLAUZULE WYKONALNOŚCI
Czytam to forum i widzę kilka błędów w rozumowaniu odnośnie przepisów. W związku z tym, że nie bardzo czasami rozumiecie, jak to działa, objaśniam trochę zwięźlej:
Zgodnie art. 344 & 1 k.p.c. "Kubusiowi" który dostał zapadł wyrok zaoczny (jesli wnosiliście o przeprowadzenie sprawy pod jego nieobecność i nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności) przysługuje sprzeciw. Musi go złożyć w terminie zawitym 7 dni od chwili otrzymania wyroku do rąk własnych. Jeśli go nie odbierze, a odbierał wcześniejsze pisma pod danym adresem, to może tylko tak zrobić 1 raz, potem uznaje się pismo za doręczone. Ale jeśli go odebrał i złoży ten sprzeciw (art. 346 & 1 kpc) to na wniosek zamieszczony w takim sprzeciwie sąd zawiesi rygor natychmiastowej wykonalności. Jeśli się sąd przychyli do wniosku to może przy okazji zabezpieczyć powództwo (niezbadane są wyroki sądu, zwłaszcza apelacyjnego kuźwa Big Grin). Czyli, jeżeli po otrzymaniu wyroku na piśmie nie otrzymaliście Sz. P. wniosku przeciwnika o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności lub sprzeciwu, to ten wyrok staje się prawomocny. Co to znaczy? To znaczy, że stanowi on tytuł egzekucyjny, na podstawie którego można przed uprawomocnieniem się wyroku prowadzić postępowanie zabezpieczające egzekucję. Rygor natychmiastowej wykonalności (zgodnie z art. 776 w zw. z 777 pkt 1 kpc) jest tytułem egzekucyjnym, a nie tytułem wykonawczym. Różnica polega na tym, że musi być mu nadana klauzula wykonalności, aby można było skierować go do egzekucji. Ten zwrot na wyroku: "natychmiastowa wykonalność" oznacza, że wyrok nie musi być prawomocny, aby można było skierować go do postępowania klauzulowego. Czyli od razu można starać się o klauzulę. Ponieważ egzekucja takiego wyroku, mimo sprzeciwu strony, nie musi być zawieszona i o tym trzeba pamiętać.
Czyli reasumując, żeby do komornika dawać wyrok, należy uprawomocnić wyrok - nadać mu tę klauzulę. Klauzula wykonalności to stwierdzenie sądu, że tytuł egzekucyjny który przedstawił wierzyciel, nadaje się do wykonania. Jak takim tytułem jest orzeczenie sądu, klauzulę umieszcza się na wypisie orzeczenia, czyniąc wzmiankę o jej wydaniu na oryginale orzeczenia (pieczątka, zgodna z rozporządzeniem MS z 23.2.2007 r. regulamin wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych). Jeśli macie oryginał tego orzeczenia (z sygn. akt Ds), to w kasie sądu nie gościcie, tylko idziecie do sekretariatu i tam nadadzą Wam klauzulę. Jak nie macie oryginału, bo poszedł do komornika lub zgubiliście go, to trzeba wystąpić w wnioskiem do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu (wyrokowi) klauzulę wykonalności. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności kosztuje opłatę kancelaryjną w wysokości 6 zł za stronę. Po otrzymaniu tej pieczęci można już w 100% dochodzić należności.
Nakazy zapłaty i postępowanie upominawcze to już inna broszka. Było i jest tak, że sąd ma obowiązek działania "z urzędu". Art. 782 & 2 kpc mówi, że nakazom zapłaty sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu. Ale po jego uprawomocnieniu się. Czyli otrzymujecie nakaz i wysyłany jest on do dłużnika. Tyle tylko, że nie idziecie z nim do sądu. Sąd ma narzucony termin ustawowy do nadania klauzuli. W kpc ten termin brzmi: "niezwłocznie po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty". Wiem, że to brzmi nieco enigmatycznie, ale chodzi o to, żeby czynność została dokonana bez zbędnej zwłoki. Podobnie jest w przepisie art. 781 (1) - coś tam, coś tam...jednak nie później niż w 3 dni...ble, ble, ble. Nakaz uprawomocnia się w postępowaniu upominawczym, kiedy pozwany/a nie wniesie skutecznie sprzeciwu. Skutecznie - w terminie i zgodnie z art. 126 - charakter pisma procesowego, etc. Jeśli pozew był na formularzu, to OP też musi takie być, jeśli pismo nie spełnia wymogów pisma procesowego, to sprzeciw jest do bani i sąd go nie weźmie pod uwagę. Jeśli sprzeciw czy protest jest poprawny, to wtedy sprawa jest przekierowana na inne tory postępowania, zgodnie z art. 505 & 1 kpc. No i w zalezności od wnioskowanego rozpoznania sprawy (upominawcze lub nakazowe) tytuł egzekucyjny ma moc lub ją traci. W post. upominawczym protest powoduje utratę mocy tego tytułu, czyli normalna rozprawa, wezwania, itp. Nakaz, jak i każdy wyrok można oprotestować w całości lub części. Czyli w zależności od faktu dokonania takiej czynności przed sądem, można uprawomocnić tylko część nakazu, do której ni było protestu. (mam nadzieję, że to proste). Taka dygresja: nie ma czegoś takiego, że ktoś nie zna prawa. To nie jest przesłanka dodatnia. Potem sprawa, zgodnie z art. 504 & 2 kpc ma się tak, że nakaz zapłaty ma skutki prawomocnego wyroku. Czyli chodzi o to, że sąd jest upoważniony i "zmuszony" nadać klauzulę.
Ale w postępowaniu nakazowym uprawomocnia się taki tytuł bez względu na wniesienie lub nie wniesienie zarzutów.
Art. 494 & 2 kpc mówi, że nakaz zapłaty "jest" prawomocnym wyrokiem. Zaś przeprowadzenie rozprawy na skutek zarzutów pozwanego, która powoduje utrzymanie takiego nakazu w mocy skutkuje również jego prawomocnością (art. 496 kpc).
Suma summarum: nadanie przez sąd klauzuli wykonalności z urzędu nakazowi zapłaty niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się dotyczy - w postępowaniu nakazowym - sytuacji, w której brak jest wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty. Przypadek z wniesionymi zarzutami powoduje obowiązek nadania z urzędu klauzuli wykonalności także na tytuł egzekucyjny. Tytuł ten w tym przypadku stanowi prawomocny wyrok, który utrzymuje nakaz zapłaty. W tym momencie klauzula wykonalności nadawana będzie nie na nakaz tylko na wyrok, ale będzie ona z urzędu. Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym natychmiast wykonalny - to oznacza, że stanowi on tytuł egzekucyjny w zakresie zabezpieczenia powództwa przez komornika bez nadawania mu klauzuli wykonalności (art. 492 & 1 kpc). Nakazy są wydawane głównie w oparciu o dokumenty prywatne (art. 485 & 2 kpc weksel, warrant, rewers, umowa też). Działa to tak, że po otrzymaniu nakazu zapłaty można wszcząć procedurę zabezpieczającą roszczenie. Wysyła się takowy tytuł do komornika właściwego lub nie dla danego rewiru, i on na wniosek wierzyciela dokona odpowiednich zabezpieczeń - wskazanych we wniosku. Dopuszcza się 2 rodzaje w jednej cenie, jeśli jest więcej wskazanych we wnioskach sposobów, to wówczas komornik wystąpi do Was z opłatą za czynności (ok. 250 zł). Jeśli chodzi o zabezpieczenie, to koszt tego wynosi ok 80 zł. Te zaliczki są zwracane na równi z kosztami komorniczymi - czyli w pierwszej kolejności. Potem z tego już osławionego "urzędu", dostajecie klauzulę wykonalności do domu. Nie wnosi się o jej wydanie. To dopiero stanowi tytuł wykonawczy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2010, 11:28 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-11-2010 11:28 PM przez korczak.)
Post: #2
RE: TROCHĘ O WYROKACH
Trochę Pan namieszał, jak na szkoleniach zresztą Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm