Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
eSądy od 1 stycznia 2010

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
eSądy od 1 stycznia 2010
31-12-2009, 04:01 PM
eSądy od 1 stycznia 2010
Cytat:Od przyszłego tygodnia pozwy do sądu o zapłatę możemy wnosić, korzystając z internetu. Osoby fizyczne nie będą musiały posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wniosek o egzekucję komorniczą można złożyć za pomocą systemu teleinformatycznego.

Do kodeksu postępowania cywilnego wprowadzony zostaje 1 stycznia 2010 r. nowy rozdział „Elektroniczne postępowanie upominawcze”. Jego przepisy wprowadzają rewolucyjne w wymiarze sprawiedliwości rozwiązanie: możliwość składania do sądu pozwów przez internet. Dotyczy to tylko postępowania upominawczego, czyli najprostszych spraw o zapłatę rozpoznawanych przez sąd na posiedzeniu niejawnym.

– To korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla małych firm, dla których brak zapłaty to często sprawa być albo nie być na rynku. Wnosząc pozew do e-sądu, mogą liczyć na uproszczony i szybszy proces, a w konsekwencji na szybsze odzyskanie należności – mówi Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.

Sąd w Lublinie

Wszystkie sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym – bez względu na wartość przedmiotu sporu – będzie rozpatrywał jeden sąd rejonowy z siedzibą w Lublinie (XVI Wydział Cywilny). Oznacza to, że jeśli wartość dochodzonych należności przekroczy 75 tys. zł, to i tak pozew w tej sprawie powinien być kierowany do Sądu Rejonowego w Lublinie.

– W postępowaniu upominawczym orzeczenie może wydać zarówno sędzia, jak i referendarz sądowy. Dlatego w nowym wydziale lubelskiego sądu rejonowego będzie zatrudniony tylko jeden sędzia jako przewodniczący wydziału i 11 referendarzy. Pozostali to obsługa biurowa (20 osób) i informatycy (3 osoby) – wyjaśnia Artur Ozimek sędzia z lubelskiego sądu.

Ułatwienia dla Kowalskiego

Elektroniczne pozwy mogą wnosić zarówno przedsiębiorcy, jak zwykli Kowalscy. Jeśli pozew wnosi osoba fizyczna, niekorzystająca z pomocy adwokata lub radcy prawnego, może to zrobić ze swojego domowego komputera i nie musi dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą certyfikatu.

Żeby powód mógł wypełnić pozew musi jednak wcześniej się zalogować w systemie. Wtedy otrzyma swój login i hasło, którymi będzie się posługiwał w dalszej korespondencji z sądem. W rubrykach trzeba wpisać wymagane dane. To, jakie pola należy wypełnić, podpowie system.

Warunkiem wszczęcia postępowania będzie wniesienie opłaty sądowej przy wykorzystaniu systemu elektronicznego (np. kartą, przelewem). W elektronicznym postępowaniu upominawczym nie będą miały zastosowania przepisy o zwolnieniu od kosztów sądowych. Osoby, których nie stać na uiszczenie opłaty, będą więc musiały złożyć pozew w formie tradycyjnej (papierowej).

Sprzeciw od nakazu

Według zapewnień wiceministra sprawiedliwości Jacka Czai – nakaz zapłaty powinien być wydany w ciągu kilku dni roboczych i wysłany pozwanemu. Do pozwanego dotrze on w formie papierowej. Będzie tam zawarta informacja o tym, że może on komunikować się z sądem także w formie elektronicznej. W kopercie otrzyma login i hasło. Będzie więc miał wybór: albo wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w formie elektronicznej, albo w zwykłej papierowej.

Jeśli pozwany wniesie sprzeciw do nakazu zapłaty – kończy się postępowanie elektroniczne i sprawa jest przekazywana do sądu właściwego na ogólnych zasadach. Najczęściej będzie to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego.

Egzekucja komornicza

Nowelizacja wprowadza też nowe rozwiązanie dotyczące egzekucji. Wniosek o wszczęcie egzekucji na podstawie elektonicznego postępowania upominawczego może być złożony do komornika za pośrednictwem systemu informatycznego. Komornik będzie mógł wejść do sytemu za pomocą łączy internetowych i zweryfikować, czy uprawomocnił się nakaz zapłaty, czy istnieje tytuł wykonawczy, i jaka ma treść.

Źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/38...ernet.html

Informacja na stronie MS:
http://www.ms.gov.pl/aktualnosci.php#akt091230a
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-01-2010, 01:46 PM
RE: eSądy od 1 stycznia 2010
Tyle tytułem teorii teraz czas na praktykę.
Na razie wejście na http://www.e-sad.gov.pl jest utrudnione na FF.

[Obrazek: trzeci.png]
06-01-2010, 05:27 PM
Mam pytanie czy jeżeli chce się złożyć pozew (nakaz zapłaty czy też zwrotu należności) czy można w takiej sprawie obciążyć kosztami procesu oskarżonego?
06-01-2010, 07:15 PM
Nie można.

Pozycjonowanie Blog - blog o pozycjonowaniu.
Artykuł o tym Jak zarobić na blogu ?
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
06-01-2010, 08:53 PM
Jasne, że można obciążyć kosztami pozwanego. Niemniej obciążenie następuje w wyroku więc na początku ty je płacisz. Możesz też sprawę przegrać a wtedy nici z kosztów.

07-01-2010, 12:58 AM
Gdzieś czytałem, że nie można. Oczywiście chodzi mi o pozew elektroniczny. Jednak to prawda żeby nie wierzyć we wszystko co się usłyszy albo wyczyta.

Pozycjonowanie Blog - blog o pozycjonowaniu.
Artykuł o tym Jak zarobić na blogu ?
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
13-01-2010, 01:05 PM
Czy ktoś się zarejestrował w e-Sądzie ? Ja to zrobiłem już w pierwszym dniu (4 stycznia), ale do tej pory mnie nie zweryfikowano i nie potwierdzono założenia konta (a miało to potrwać zaledwie 2 dni) ...
14-01-2010, 06:03 AM
Reliable_VC napisał(a):Czy ktoś się zarejestrował w e-Sądzie ? Ja to zrobiłem już w pierwszym dniu (4 stycznia), ale do tej pory mnie nie zweryfikowano i nie potwierdzono założenia konta (a miało to potrwać zaledwie 2 dni) ...

Moze weryfikacja zajmuje sie ta sama ekipa ktora jest odpowiedzialna za f.pl ?

Tez juz dluzszy czas czekam...
14-01-2010, 09:17 AM
Eee, chyba jednak nie, bo właśnie wczoraj dostałem użytkownika i certyfikat - jutro próbuję złożyć pierwszy pozew (lub kilka)
14-01-2010, 10:57 AM
02 styczeń 2010r.

Zgodnie z deklaracją Ministra Sprawiedliwości, zakładanie kont na portalu będzie możliwe od 4 stycznia 2010 roku, a składanie pozwów może następować już w pierwszej dekadzie stycznia 2010 roku.

Także login możesz na kołku powiesić.

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm