Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
Wszystko na temat windykacji

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
06-09-2008, 06:28 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-09-2008 06:35 PM przez COB.)
Poniżej znajduje się artykuł napisany przez użytkownika PiotrS. Myślę, że będzie bardzo przydatny. Zapraszam do zadawania pytań oraz merytorycznej dyskusji.
"WINDYKACJA.
Krótko mówiąc, bo pewnie wiecie, działania windykacyjne można podzielić na 3 fazy.
1. Windykacja przedsądowa. Polega na mniej lub bardziej intensywnym nacisku na dłużnika, i każdy z was to zasadniczo czyni wypytując o zapłatę, strasząc sądem albo rujnując opinię o takiej osobie na naszej klasie. Najbardziej formalnym i z pewnych taktycznych powodów bardzo pomocnym w późniejszych fazach jest oficjalne pisemne wezwanie do zapłaty wysłane listem poleconym.

2. Windykacja sądowa. Czyli wytoczenie powództwa i wygranie sprawy przed właściwym sądem. W przypadku pożyczek udzielanych na serwisach s-l są to (chyba) zawsze umowy nie przekraczające kwoty 10.000 PLN, wobec czego właściwym postępowaniem jest postępowanie uproszczone. Pozew składa się na urzędowym formularzu (do ściągnięcia ze strony ministerstwa sprawiedliwości, sądów i czasem nawet gmin). Ponieważ jest to sprawa o roszczenie pieniężne, to w przypadku gdy sąd nie ma jakichś poważniejszych wątpliwości co do zasadności pozwu, kieruje sprawę do postępowania upominawczego (nakłada się ono na uproszczone) i wydaje nakaz zapłaty. Jeśliw ciągu 2 tygodni od jego otrzymania dłużnik nie złoży sprzeciwu, nakaz się uprawomacnia i możemy składać wniosek o nadanie klauzuli wykonalnośći. Nakaz z klauzulą jest tytułem wykonawczym (o tym niżej).
Teraz parę słów tytułem opłat. W postępowaniu uproszczonym wnosimy opłatę w wysokości 30 PLN od pozwu (w sprawach do 2000 PLN). Jeśli działamy przez pełnomocnika, płacimy jeszcze w gminie 17 PLN za pełnomocnictwo. Do tego jeszcze stawka dla pełnomocnika (z tym bywa różnie). Koszty te zasądza sąd od dłużnika w nakazie. W przypadku kosztów zastępstwa procesowego zasądza z reguły kwotę minimalną dla danej kategorii sprawy.

3. Egzekucja. Zaopatrzeni w tytuł wykonawczy kierujemy się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji. Jak dłużnik ma majątek, to komornik go zajmuje. Następuje szczęśłiwy finał."

...And Justice For All
SocLen.info - portal informacyjny poświęcony pożyczkom bezpośrednim
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-09-2008, 07:35 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-09-2008 07:39 PM przez Woo.)
RE: Wszystko na temat windykacji
Witam,

Ciekawa instrukcja co i jak. Przydało się, jednak mam kilka pytań:
1. Kto tak naprawdę płaci za opłaty sądowe? Jeżeli dobrze zrozumiałem, to ja jako wierzyciel płacę zakładając sprawę, ale potem te koszty sąd ściąga od dłużnika?
2. Jaki materiał dowodowy muszę przedstawić w sądzie? Jak mniemam, umowa nie wystarczy, bo nie ma na niej podpisu PB. Trzeba jakieś dokumenty od serwisu SL wyciągać?
3. Co oznacza egzekucja przez komornika? Jak dłużnik nie ma żadnych środków pieniężnych a ma np. lodówkę w domu to ja dostanę tą lodówkę jako spłatę długu?

Pozdrawiam,
Woo
Znajdź wszystkie posty użytkownika
07-09-2008, 10:54 AM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-09-2008 12:43 PM przez FNORD.)
1. tak, ty ponosisz koszty, a sąd je zasądza od dłużnika. Do ciebie (i komornika) a nie sądu należy ich ściągnięcie.
2. Generalna zasada: czym więcej tym lepiej. Na pewno się przydadzą.
3. Egzekucja z ruchomości to 1 z 6 rodzajów egzekucji, komornik tą przykładowa lodówkę sprzeda na aukcji i kasę (po potrąceniu swoich kosztów) przeleje na ciebie.
Polecam lekturę kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu cywilnego, ustawy o kosztach sądowych, ustawy o komornikach i egzekucji jako niezbędnych podstaw.

Ogłoszenie wycięte. Przepraszam, ale nie wiedziałem czy użytkownicy będą wiedziećo dziale z ogłoszeniami.
09-09-2008, 10:05 PM
Ile wizyt w sądzie może wymagać jedna sprawa? Napewno co najmniej jedną w celu złożenia pozwu i wniesienia opłat. W jaki sposób dowiadujemy się o wyniku? Listownie?

...And Justice For All
10-09-2008, 09:17 AM
zasadniczo może się to odbyć tylko przy pomocy wizyty na poczcieSmile. Pozew złożyć możemy listownie załączając dowód przelewu opłat albo naklejając na oryginale pozwu znaki sądowe (ale wtedy trzeba iść do sądu je kupić). Jeżeli sąd zdecyduje się rozpoznać sprawę w trybie upominawczym, to otrzymujemy list z nakazem zapłaty, jeśli nie - dostaniemy wezwanie na rozprawę.
10-09-2008, 09:24 AM
A czy korzystając z własnych doświadczeń potrafisz stwierdzić jak często sąd decyduje się na tryb upominawczy? I ten list to my otrzymujemy czy dłużnik?

...And Justice For All
10-09-2008, 10:00 AM
zasadniczo zawsze, trzeba tylko w niebudzący wątpliwości sposób przedstawić okoliczności sprawy i przedstawić dowody (umowy, przelewy, nawet maile). Nakaz zapłaty otrzymują obie strony procesu.
10-09-2008, 11:57 AM
Pozew składam do sądu rejonowego dłużnika, czy moim, jako wierzyciela?
10-09-2008, 11:59 AM
Z tego co wiem to tam gdzie została zawarta umowa czyli na Kokosie obecnie w miejscu zamieszkania pożyczkodawcy.

...And Justice For All
10-09-2008, 12:42 PM
Zasadniczo w miejscu zamieszkania pozwanego, ale można w miejscu wykonania umowy (roszczenia pieniężne - wykonanie umowy w miejscu zamieszkania wierzyciela) albo można w umowie umówić się na właściwość sądu. Miejsce zawarcie zasadniczo nie ma znaczenia (szczególnie w przypadku składania oświadczeń woli drogą elektroniczną)
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm