Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
Pożyczki społecznie zostały właśnie zdelegalizowane
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pożyczki społecznie zostały właśnie zdelegalizowane
28-04-2010, 11:59 AM
Post: #1
Pożyczki społecznie zostały właśnie zdelegalizowane
Udzielanie pożyczek poprzez portal społecznościowy jest działalnością gospodarczą - orzekł WSA w Gdańsku. Skarżący zamierza korzystać z usług internetowego serwisu działającego na zasadzie social lending, czyli kojarzenia osób, które chcą pożyczać komuś lub od kogoś pieniądze. Zamierza lokować wolne środki udzielając pożyczek beneficjentom serwisu.
Do elementów definicji działalności gospodarczej z art. 5a ust. 6 ustawy o PIT należą: zarobkowy charakter, wykonywanie jednej z aktywności wyliczonej w ustawie, w sposób zorganizowany i ciągły. Udzielanie pożyczek przy użyciu portalu społecznościowego stawia wymóg podporządkowania się regulaminowi serwisu, do których należy posiadanie własnego konta bankowego oraz możność korzystania z internetu. Definicja działalności gospodarczej nie wymaga, by dostęp do internetu był bezpośredni. Fakt pozostawania przez podatnika w stosunku pracy nie wyklucza możności traktowania uzyskiwania przychodów z innych źródeł jako działalności gospodarczej. Aktywność taka różni się od osiągania zysków z lokat, gdyż czym innym jest uzyskiwanie przychodu w postaci odsetek naliczanych przez bank, a czym innym jest udzielanie pożyczek innym osobom fizycznym i czerpanie korzyści w postaci odsetek od tych pożyczek.

Skarżący zamierza korzystać z usług internetowego serwisu działającego na zasadzie social lending, czyli kojarzenia osób, które chcą poży-czać komuś lub od kogoś pieniądze. Zamierza lokować wolne środki udzielając pożyczek benefi-cjentom serwisu. Miesięcznie skarżący chciałby udzielać jednej pożyczki w wysokości 200-3000 zł. Jest zatrudniony na umowę o pracę i środki, jakie zamierza przeznaczyć na pożyczki to jego oszczędności z pracy. W związku z tą sytuacją skarżący zapytał, czy opisana wyżej aktywność mieści się w ramach definicji prowadzenia działalności gospodarczej przewidzianej w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Zdaniem skarżącego nie, gdyż
odsetki są pożytkami cywilnymi, a więc nie można mówić tutaj o prowadzeniu działalności gospodarczej. Minister Finansów uznał powyższe stanowisko
za nieprawidłowe stwierdzając, że hipotetyczna działalność skarżącego zalicza się do działalności gospodarczej. Sprawa trafiła do WSA (I SA/Gd 17/10).

Według ekspertów firmy Deloitte, na uwagę zasługuje fakt, iż ustawa PIT w art. 5a pkt 6 stanowi, iż działalnością gospodarczą jest m.in. usługowa działalność zarobkowa polegająca np. na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, która prowadzona jest we własnym imieniu bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Tym samym, posługując się pojęciami nieostrymi acz stosunkowo precyzyjnymi ustawodawca roz-strzygnął o warunkach determinujących zakwalifi-kowanie danego przychodu do źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Według ekspertów Deloitte ponieważ ze stanu faktycznego wynika, iż podat-nik, wykorzystując oszczędności z uprzednio otrzymanego wynagrodzenia za pracę, zamierza, mniej więcej w okresach co miesięcznych, świad-czyć usługi polegające na udzielaniu oprocento-wanych pożyczek innym osobom fizycznym, a co za tym idzie czerpać zyski z uzyskanych w ten sposób odsetek, wydaje się, iż wszelkie wskazane powyżej przesłanki determinujące dzia-łalność gospodarczą zostały spełnione. Posłuże-nie się w tym celu społecznościowym portalem internetowym pozostaje kwestią drugorzędną.

Eksperci Deloitte wskazują w swoim biuletynie podatkowym, że jak słusznie zauważył WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 28 października 2008 r. (sygn. SA/Wr 908/2008) „działalność gospodarcza to prawnie określona sytuacja, którą należy oce-niać na podstawie konkretnych okoliczności fak-tycznych rozpoznawanego przypadku, wypełniają-cych lub nie wypełniających znamiona tejże dzia-łalności. (…) Bez znaczenia jest także to, czy podatnik spełniający kryteria uznania go za prowadzącego działalność gospodarczą, rze-czywiście tkwi w przekonaniu, że wykonuje taką działalność. Prowadzenie działalności gospodar-czej jest bowiem kategorią obiektywną, niezależ-ną od tego, jak działalność tę ocenia sam prowa-dzący ją podmiot, jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z tą działalnością związanych, czy też nie.”

Według Deloitte, zmieniająca się rzeczywistość sprawia, że przepisy prawa podatkowego zdają się nie nadążać za postępem technicznym i pomysłowością oby-wateli. Powoduje to wiele kontrowersji, które w znacznym stopniu wiążą się z faktem, że normy odkodowywane są z przepisów dopiero po pew-nym czasie od ich ustanowienia. Należy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sensu normy prawnej powinno się szukać w woli historycznego prawodawcy, czy też dopatrywać się go współcze-śnie, tj. w momencie dokonywania jej wykładni. W polskim systemie prawa podatkowego przyjęto założenie o znacznej roli elementów statycznych a co za tym idzie konieczności preferowania w interpretacji prawa pewności i bezpieczeństwa prawa. Postuluje się także ścisłe trzymanie się litery prawa. Nie można jednak zapominać, iż przedmiotem regulacji prawa podatkowego jest ekonomiczny aspekt stosunków społecznych, co powoduje, że prawo podatkowe staje się prawem życia codziennego. Przy jego subsumpcji należy zatem uwzględniać nie tylko moment powstania aktu normatywnego, ale i moment, w jakim dokonuje się jego wykładni.
Jan Lis /KW
2010-04-28

http://lex.pl/?cmd=artykul,4526

Wykop: http://www.wykop.pl/link/355827/pozyczki...alizowane/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-04-2010, 04:43 PM
Post: #2
RE: Pożyczki społecznie zostały właśnie zdelegalizowane
I bardzo dobrze, w końcu zaczniecie działać tak jak każdy kto ma firmę bo pierdzenie bzdur że udzielanie pożyczek to nie zarabianie albo kombinowanie że to nie DG to jawne plucie w oczy fukusowi i okradanie w białych rękawiczkach z uśmiechem na twarzy tych co muszą opłacać wszystko prowadzac DG ( i nas wszystkich...) .

W końcu Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-04-2010, 05:11 PM
Post: #3
RE: Pożyczki społecznie zostały właśnie zdelegalizowane
A wkładanie pieniędzy na lokatę to niby nie jest też zarabianie? W takim razie każdy, kto wkłada pieniądze na lokatę, albo w fundusze inwestycyjne (nie daj Boże na rentę) czy na giełdę też powinien prowadzić DG - bo spełnia wszystkie warunki do prowadzenia DG. Korzystam z eMaklera i SFI w mBanku - wg powyższego wyroku powinienem założyć firmę - znów wszystkie wymagania są spełnione.
Powiedzmy sobie szczerze, to zwykła kpina. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wcześniej został wydany wyrok sądu uznający przychody z SL jako przychody kapitału oprocentowane Belką.
"Prowadzenie działalności gospodar-czej jest bowiem kategorią obiektywną" i tu jest pies pogrzebany...

http://riskcalc.pl - blog na temat social lending w Polsce
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-04-2010, 11:06 PM
Post: #4
RE: Pożyczki społecznie zostały właśnie zdelegalizowane
lukaszpp napisał(a):A wkładanie pieniędzy na lokatę to niby nie jest też zarabianie? W takim razie każdy, kto wkłada pieniądze na lokatę, albo w fundusze inwestycyjne (nie daj Boże na rentę) czy na giełdę też powinien prowadzić DG - bo spełnia wszystkie warunki do prowadzenia DG. Korzystam z eMaklera i SFI w mBanku - wg powyższego wyroku powinienem założyć firmę - znów wszystkie wymagania są spełnione.
Powiedzmy sobie szczerze, to zwykła kpina. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wcześniej został wydany wyrok sądu uznający przychody z SL jako przychody kapitału oprocentowane Belką.
"Prowadzenie działalności gospodar-czej jest bowiem kategorią obiektywną" i tu jest pies pogrzebany...
Tylko za to co piszesz odprowadzają 19 %. (za ciebie)
A ty z pożyczek nie odprowadzasz nic, a zarabiasz.

@maxter; nie, nie zawiśc, zacznijcie porostu to robić legalnie,opłacając i odprowadzając od tego to co się należy.
A nie kombinujcie że zarabianie na pożyczkach to nie DG, w dodatku jeszcze szukając pomysłu jak to objeść z Jokerowym uśmiechem na twarzy kiwając wszystkich po kolei, ty nie lubisz jak cie PD kiwa, wiec czemu inni ci co sie opłacają mają być kiwani przez ciebie i innych bawiących się w SL. Sam teraz stwierdź bez szukania drogi określanej czy uczciwie postępujesz?
Robisz to samo co panowie z Rumii czy pal licho skąd , co wykiwali was na pożyczkach. Nie bądź hipokrytą .Skoro od pana Zdzicha wymagasz uczciwości - wymagaj od samego siebie a nie kombinuj .
Co do zarabiania, włóż więcej kapitału, lepiej dobieraj inwestycje,zaraz będziesz miał się z czego opłacić . Kowalski prowadząc kiosk musi to robic, ty też . nie ma od tego odstępstw.
A jak nie chcesz, to przestań ty i inni sie bawić w SL . Zaraz zresztą was utrącą , tak jak tych co na allegro handlowali w identyczny sposób jak wy to tutaj robicie , też to robili bez DG i niczego . Tylko patrzeć jak MF weźmie się za to.
Większość was PD to też darmozjady, i oszuści, nie różnicie się od nas niczym, wystarczy sie po forum rozejrzeć i poczytaćSmile
A czy ty myślisz że tylko z tej, jak to nazwałeś darowizny się utrzymuje? chyba się z Wielbłądem przez ścianę kopałeś Big Grin albo naoglądałeś się za dzuo Bolka i Lolka, sęk tylko w tym że w przeciwieństwie do was to składki mam legalnie odprowadzane przez firmę, a że jestem często na forum to akurat mam pracę taką że mam do dyspozycji komputer z netem, więc mogę sobie pozwolić na częste odwiedziny tych co się zwą "UCZCIWI" Tongue

P.S: ta strona co podałeś to jest obleśna, nawet się nikomu nie chciało na jakimś szablonie zrobić i edytować tak aby miało to ręce i nogi (np. php), a same teksty różowe czy czerwone na niej na mój temat to spływają po mnie.
Jak to twoja i przez ciebie prowadzona to albo ją wywal w kosmos bo szpeci albo przebuduj.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-04-2010, 05:02 PM
Post: #5
RE: Pożyczki społecznie zostały właśnie zdelegalizowane
Uczciwi płacą 19% belki. Niepłacących US może ścigać. W kokosie nawet jego wysokość jest rokrocznie automatycznie wyliczana.
Grający na giełdzie też płacą belkę.
Różnica jest tylko taka, że lokaty i FI odprowadzają wszystko automatycznie, a od SL podatnik musi odprowadzać sam.
Widzę, że rzeczywiście rozmawiam z osobą, która nie ma zielonego pojęcia o czym pisze.

http://riskcalc.pl - blog na temat social lending w Polsce
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-04-2010, 07:25 PM
Post: #6
RE: Pożyczki społecznie zostały właśnie zdelegalizowane
A o czym ja napisałem?
Na kokosie to wiem, ale na finansowo tego nie ma a 99% z was się nie rozlicza, dlatego albo róbcie to jak Bóg przykazał Uczciwie (chyba że jest to dla was pojęcie względne) albo skończcie z interesem i skończcie z wyzywanie PB że są nie uczciwi skoro wy nie jesteście .
Jeszcze dochodzą Bonusy za które by wypadało odprowadzic co nie co ;>
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-04-2010, 08:27 PM
Post: #7
RE: Pożyczki społecznie zostały właśnie zdelegalizowane
Temat jest bardzo ciekawy i nie da się ukryć, że istotny dla przyszłości SL w Polsce, chociaż o dziwo na oficjalnym forum kokosa w tej postaci nie zagościł a raczej powinien.
Moim zdaniem schodzenie na kwestie dotyczące tego kto płaci podatek, a kto nie są bez sensu i służą wyłącznie prowokacjom. Przypominam, że rozmawiamy o sposobie rozliczania, a nie o tym, czy pożyczki rozliczać trzeba, bo to jest oczywiste. Sposób rozliczania jest jak najbardziej sprawą względną i tego typu niejasności to potwierdzają. Po prostu ktoś kiedyś czegoś nie przewidział lub nie sklasyfikował i teraz pojawia się problem. Od momentu pojawienia się tego problemu pojawiło się wiele oficjalnych, ale i sprzecznych interpretacji, więc uważam, że jeszcze nic nie jest do końca przesądzone. Osobiście już dawno wstrzymałem się od udzielania pożyczek między innymi z tego powodu. Wolę poczekać aż sprawa się wyklaruje.
Wracając do prowokacji. Przede wszystkim upominam, że sformułowania typu "zaczniecie" itp. są z założenia wyraźnym atakiem w całą społeczność forum i nie mogą mieć miejsca. Szczególnie jeśli wypowiada je wyraźny przeciwnik wyzyskiwania ludzi przez banki (pożyczki bankowe), który jednocześnie w podpisie stara się zarobić na programie partnerskim, który opiera się w głównej mierze na sprzedaży kredytów bankowych... Przy takim poziomie hipokryzji trudno jest uznać, że delikatnie mówiąc "opinie" wyrażane są w dobrej wierze.

...And Justice For All
SocLen.info - portal informacyjny poświęcony pożyczkom bezpośrednim
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-05-2010, 04:12 AM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-05-2010 04:13 AM przez nowy_na_forum.)
Post: #8
RE: Pożyczki społecznie zostały właśnie zdelegalizowane
Tytuł postu jest zły. Pożyczki nie zostały zdelegalizowane tym wyrokiem. Każdy sąd wydaje wyrok w indywidualnej sprawie, nie zbiorowej. Dla jednego wyrok jest taki jaki jest, dla kogoś innego wyrok może być całkiem inny. Ja uważam, że ten sąd w Gdańsku nie umie czytać przepisów i ustaw, a dodatkowo ma ludzi za idiotów bo wmawia,że wystarczy komp i net, żeby uznać, że ktoś prowadzi działalność gospodarczą, jeśli tak to niech każdy kto ma komp i dostęp do netu rejestruje firme bo spełnia warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy kto śledzi notowania na giełdzie, składa zlecenia kupna i sprzedaży papierów wartościowych też musi założyć firme bo spełnia przesłanki. Ten Sąd przecież nie zapoznał się z przepisami i nie wiem na jakiej podstawie wydał taki wyrok. Ten wyrok jest wydany chyba tylko po to, żeby go potem ktoś obalił w Sądzie Najwyższym w Warszawie, który to może skasować wyrok Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku. Wtedy gdyby tak się stało, że wyrok Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku byłby skasowany przez Najwyższy Sąd w Warszawie to skończyłyby się dyskusje czy trzeba rejestrować firmę czy nie. Zdanie Sądu w Warszawie jest nam znane, że nawet przy spełnianiu wymogów co do których jest konieczność rejestrowania działalności bo zwalnia od tego ustawa o PIT w której jasno jest napisane to co jest napisane i w związku z tym nie trzeba rejestrować działalności. Jeśli Warszawa podtrzyma swoje stanowisko czyli swoje wyroki i obali ten wyrok Gdański będzie można mówić o rewolucji.
Tylko teraz tak czy to otworzy drogę dla każdego bo da dla całej Polski jednoznaczną interpretacje czy tylko dla tych osób, których dotyczyły te sprawy sądowe ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-05-2010, 08:43 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-05-2010 09:27 PM przez Corsarz-Lukasz.)
Post: #9
RE: Pożyczki społecznie zostały właśnie zdelegalizowane
kolejny artykuł
http://di.com.pl/news/31567,0,Udzielanie...waniu.html

Jak dla mnie to jakaś totalne nie porozumienie. Już widzę jak ludzie zakładają działalność gospodarczą by móc założyć lokatę czy pograć na giełdzie. Jestem ciekaw co z TOTOLOTKIEM, zakładami bukmacherskimi? śmiech na sali....

@Kris26
A jak myślisz kto na tym najbardziej ucierpi? Nie ci którzy dorabiali sobie na pożyczkach tylko potencjalni PB. My PD po prostu pieniądze ulokujemy gdzie indziej a wam życzliwi PB życzę abyście bez problemowo i szybko dostawali pożyczki Wink TAK WIEC PROSZĘ CIESZCIE SIĘ PUKI MACIE JESZCZE PIENIĄDZE Big Grin
POWODZENIA
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm