Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
E-sąd ~~~wzór pozwu

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
E-sąd ~~~wzór pozwu
21-11-2010, 05:36 PM
RE: E-sąd ~~~wzór pozwu
Reliable_VC napisał(a):@Kancelaria-Doradca
Czy dobrze zrozumiałem, że sugerujesz, iż w przypadku przekazania sprawy do rozpoznania Sądowi wg właściwości miejscowej powód będzie musiał jeździć na przykład 300 km żeby odzyskać np. 100 zł ? Być może się mylę, ale mam wrażenie, że wprowadzasz w błąd ludzi okradzionych przez nieuczciwych PB. Nie jestem ekspertem, ale dotychczas trzy razy e-Sąd przekazał sadom tradycyjnym sprawy, w których złożyłem pozew i trzykrotnie otrzymałem od tych sądów nakazy zapłaty, o których wydaniu sądy te zdecydowały na posiedzeniach niejawnych bez udziału pozwanego i powoda ! Rozumiem, że rynek jest trudny i każdy chce zarobić, ale jeżeli się nie mylę, to albo nieświadomie popełniłeś błąd, a więc nie jesteś ekspertem, albo świadomie wprowadzasz ludzi w błąd, w żadnym z tych przypadków nie powierzyłbym Ci prowadzenia swoich spraw. Oczywiście mogę się mylić, jeśli tak jest, to od razu przepraszam i proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Reliable_VC
PS W zdecydowanej większości spraw nakaz otrzymałem od razu od e-Sądu Smile

Do powyższego postu przyjąłem założenie, że pożyczkodawca jest przykładowo z Zielonej Góry, a pożyczkobiorca z Białegostoku.
W takiej sytuacji e-Sąd przekazuje sprawę do Sądu Rejonowego w Białymstoku, który może wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, ale wcale nie musi, gdyż zależy to od oceny przez Sąd materiału dowodowego.
Sytuacja 1:
wariant a
Sąd wydaje nakaz zapłaty, pożyczkodawca nie mieszka pod adresem wskazanym w pozwie. Nakaz zapłaty zgodnie z art. 502 indeks 1 par. 1 k.p.c. uchylany jest z urzędu - "Jeżeli doręczenie nakazu zapłaty nie może nastąpić z przyczyn wskazanych w art. 499 pkt 4, sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty, a przewodniczący podejmuje odpowiednie czynności."
Powód jest wzywany do wskazania aktualnego adresu pożyczkodawcy pod rygorem zawieszenia postępowania. Nie zna go więc wnosi o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu. Sprawa toczy się na rozprawie, na której trzeba być, gdyż po drugiej stronie jest pracownik Sądu, który jako kurator dla drugiej strony będzie podnosił wszelkie okoliczności wyłączające odpowiedzialność pozwanego.

wariant b
Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, pożyczkodawca mieszka tam gdzie wskazano i wnosi sprzeciw sprawa zostaje skierowana na rozprawę, pozwany ma wiele możliwości przedłużania sprawy i na rozprawach trzeba się pojawiać lub wziąć pełnomocnika z Białegostoku.

wariant c z mojej praktyki bardzo rzadki
Sąd wydaje nakaz zapłaty i pozwany go nie zaskarża nakaz się uprawomocnia i można prowadzić egzekucję, po zmianie k.p.c. może to być komornik z apelacji białostockiej.

Sytuacja 2
Sąd uznaje, iż brak jest podstaw do wydania nakazu zapłaty i wyznacza rozprawę:
wariant a
Powód nie umieścił w pozwie klauzuli o rozpoznaniu sprawy pod jego nieobecność i nie stawia się na rozprawie Sąd zawiesza postępowanie

wariant b
Powód stawia się na rozprawie pozwany wnosi o zwolnienie go od kosztów i ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Sąd odracza rozprawę celem rozpoznania wniosku. konieczny jest kolejny wyjazd.

Tych wariantów może być więcej stąd mój poprzedni post.
Z własnego doświadczenia podpartego pracą w Sądzie gdzie pracowałem od 2001 r. do 2009 r. wiem że na rozprawach trzeba być gdyż inaczej może to rodzić złe konsekwencje.

Wszystko zależy od osoby która rozpoznaje sprawę, jeden Sędzia lub referendarz uzna że są przesłanki do wydania nakazu zapłaty inny nie ja dotychczas miałem do czynienia ze sprawami gdzie albo pozwany nie mieszkał pod wskazanym adresem i wtedy zabawa z kuratorem trwa lub też składającymi sprzeciw.

Podam przykład, iż weksel to nie znaczy szybka sprawa weksel złożony w sądzie w październiku 2009 r. w lutym nakaz w nakazowym, do dzisiaj Sąd nie rozpoznał zażalenia z marca 2010 r., odbyła się tylko jedna rozprawa i kolejny termin będzie z urzędu czyli jak Sąd tak postanowi.

Celem mojego postu nie było straszenie kogoś przed występowaniem samodzielnym przed Sądem lecz uczulenie na okoliczność, iż nie zawsze sprawa przed Sądem jest łatwa prosta i przyjemna jak sugerują niektórzy. Obecnie większość ludzi jak dostaje nakaz to skarży się nawet jak nie ma podstaw do uwzględnienia sprzeciwu, ale to wydłuża postępowanie i je komplikuje.

Pozdrawiam
Tomasz Mandecki
Doradca prawny
http://www.doradca.jgora.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2010, 06:19 PM
OK, bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Rzeczywiście uwzględniłem najprostszy przypadek, nakazy mam, ale czekam na ich uprawomocnienie się. W przypadku e-Sądu, kilka moich nakazów już się uprawomocniło i nie było problemów z adresami ani ze sprzeciwami, więc, może zbyt optymistycznie, założyłem, że tak samo będzie w przypadku nakazów wystawionych przez sądy tradycyjne. Przepraszam za zbyt pochopne, krzywdzące oceny.
Pozdrawiam
Reliable_VC
Znajdź wszystkie posty użytkownika
24-11-2010, 11:40 AM
Dzisiaj na moim koncie w e-sad, w "Moje sprawy w sądzie" -> "Moje postanowienia" wydano decyzję "Zarządzenie o reklamacji przesyłki" Mam możliwość wyboru "Wnieś skargę". Co dokładnie oznacza ta reklamacja? Miał ktoś już taką sytuację? Pozew złożyłem 29/08/2010, nakaz otrzymałem 08/10/2010 i czekam ciągle na prawomocność.
24-11-2010, 11:52 AM
A nie można odczytać treści tego zarządzenia ?
24-11-2010, 11:56 AM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-11-2010 12:03 PM przez moneylender.)
Już znalazłem opis.

z a r z ą d z a
I. Zwrotne potwierdzenie odbioru pozostawić w aktach bez skutku doręczenia;
II. Zareklamować przesyłkę poleconą dla pozwanego XXX XXX w związku z nieprawidłowym doręczeniem
niezgodnym z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie szczegołowego
trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym (Dz.U. z 1999r., Nr 62, poz. 697 tekst
jedn. ze zm.);
III. Doręczyć ponownie korespondencję pozwanemu.

Czy chodzi o to, że pozwany nie odbiera pism sądowych i sąd zarządza ponowne wysłanie nakazu zapłaty pozwanemu? Mam czekać dalej czy wnosić jakieś skargi?
24-11-2010, 12:03 PM
Zaktualizowana instrukcja składania pozwu w e-Sądzie
Przy okazji: Na swojej stronie Strona Reliable_VC w zakładce "Do pobrania" umieściłem:
1. Zaktualizowaną instrukcję składania pozwu w e-Sądzie na przykładzie wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych za pośrednictwem serwisu Finansowo.pl
2. Przykładowy pozew na formularzu składany w sądzie tradycyjnym w przypadku uznania przez e-Sąd, że brak jest podstaw do wydania nakazu zapłaty lub w przypadku wniesienia sprzeciwu przez pozwanego lub po prostu, gdy ktoś woli sąd tradycyjny od elektronicznego. Ten pozew dotyczy pożyczki udzielonej na Kokosie.

Nie jestem guru w kwestiach prawnych, chętnie posłucham uwag/wniosków fachowców, ale korzystając z tych wzorów uzyskuję nakazy zapłaty ...

UWAGA - w swoich pozwach pomijam odsetki umowne od krótkoterminowych pożyczek z finansowo - są nieznaczące, a sprawiają kłopot przy składaniu pozwu, uwzględniam natomiast odsetki ustawowe od przeterminowanych płatności.
24-11-2010, 12:08 PM
@moneylender
Raczej zgadywałbym, że odebrał ktoś do tego nieupoważniony.
Miałem przypadek fałszywego adresu, wtedy sąd zwrócił się do mnie z prośbą o podanie właściwego, wtedy trzeba reagować, ale w tym przypadku wydaje mi się, że nie masz nic do roboty, tylko poczekac na efekty ponownego doręczenia, które sąd zarządził ...
24-11-2010, 12:12 PM
Dziękuję za wskazówki. Jak potoczyła się dalej sprawa z fałszywym adresem? Mam taką jedną pożyczkę gdzie pożyczkobiorca podał stary adres zamieszkania i już na pewno tam nie mieszka.
24-11-2010, 12:35 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-11-2010 12:35 PM przez Reliable_VC.)
Jeżeli uda się (a można próbować różnymi metodami) ustalić właściwy aktualny adres, to trzeba go podać, jeżeli nie, to np. pewnych wskazówek udzielił @Kancelaria-Doradca we wpisie powyżej, ale to kosztuje ...
24-11-2010, 01:39 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-11-2010 01:42 PM przez cod.)
Kancelaria-Doradca napisał(a):Do powyższego postu przyjąłem założenie, że pożyczkodawca jest przykładowo z Zielonej Góry, a pożyczkobiorca z Białegostoku.
W takiej sytuacji e-Sąd przekazuje sprawę do Sądu Rejonowego w Białymstoku, który może wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, ale wcale nie musi, gdyż zależy to od oceny przez Sąd materiału dowodowego.
Mam jedno pytanie do Pana, jakiego materiału dowodowego? Jeśli sprawa jest przekierowana z EPU do SR, to przecież nie ma żadnych dowodów, prawda? Bo ich nie zamieszcza się w postępowaniu upominawczym - elektronicznym

Cytat:
Sytuacja 1: wariant a
Sąd wydaje nakaz zapłaty, pożyczkodawca nie mieszka pod adresem wskazanym w pozwie. Nakaz zapłaty zgodnie z art. 502 indeks 1 par. 1 k.p.c. ..."
Powód jest wzywany do wskazania aktualnego adresu pożyczkodawcy pod rygorem zawieszenia postępowania. Nie zna go więc wnosi o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu. Sprawa toczy się na rozprawie, na której trzeba być, gdyż po drugiej stronie jest pracownik Sądu, który jako kurator dla drugiej strony będzie podnosił wszelkie okoliczności wyłączające odpowiedzialność pozwanego.
Można również wnieść o wydłużenie terminu, a ustanowienie kuratora to koszty astronomiczne i całkowicie zbędne. Adres można pozyskać w odpowiednich urzędach. Termin sądowy nie jest terminem zawitym, jest prekluzja, ale da się z tym "walczyć" podając odpowiednie argumenty. To jest ta zasada: zawieszenie nie równa się umorzeniu.

Cytat:
wariant b
Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, pożyczkodawca mieszka tam gdzie wskazano i wnosi sprzeciw sprawa zostaje skierowana na rozprawę, pozwany ma wiele możliwości przedłużania sprawy i na rozprawach trzeba się pojawiać lub wziąć pełnomocnika z Białegostoku.
Przepraszam, że się wtrącę, ale w takich jednostkowych i prostych sprawach, jest to całkowicie zbędne. Pełnomocnik do nakazu zapłaty pożyczki?

Cytat: wariant c z mojej praktyki bardzo rzadki
Sąd wydaje nakaz zapłaty i pozwany go nie zaskarża nakaz się uprawomocnia i można prowadzić egzekucję, po zmianie k.p.c. może to być komornik z apelacji białostockiej.

Kolega widzę ma małą praktykę, jest to najczęstsza sytuacja w praktyce właśnie. 90% orzeczeń sądu uprawomocnia się bez żadnych sprzeciwów. Proszę mi powiedzieć, co też Ci Pańscy oponenci zaskarżają? Jestem bardzo ciekawy i piszę to poważnie.

Cytat:
Sytuacja 2
Sąd uznaje, iż brak jest podstaw do wydania nakazu zapłaty i wyznacza rozprawę:
Zna Pan taką zasadę, a w sumie nawet regułę, że to, co jasne nie wymaga interpretacji? Jeśli pozew o zwrot należnego świadczenia pieniężnego jest rzeczowy i bez błędów, jest to sytuacji niespotykana. Zresztą niżej Pan nawet o tym pisze.

Cytat:Tych wariantów może być więcej stąd mój poprzedni post.
Z własnego doświadczenia podpartego pracą w Sądzie gdzie pracowałem od 2001 r. do 2009 r. wiem że na rozprawach trzeba być gdyż inaczej może to rodzić złe konsekwencje.
Pracował Pan, jako ...? Nie trzeba być na posiedzeniu sądu, jako uczestnik sporu. Musi być pełnomocnik, bo to wynika z etyki. Proste sprawy, gdzie dowód jest przeprowadzony z dokumentu, są orzekane prędko, zawsze na korzyść PD, i bez wyjątku każde zaskarżenie jest wykopane w kosmos. Tym bardziej, że piszemy o sprawach dotyczących kwot rzędu do 500 zł.

Cytat:Wszystko zależy od osoby która rozpoznaje sprawę, jeden Sędzia lub referendarz uzna że są przesłanki do wydania nakazu zapłaty inny nie ja dotychczas miałem do czynienia ze sprawami gdzie albo pozwany nie mieszkał pod wskazanym adresem i wtedy zabawa z kuratorem trwa lub też składającymi sprzeciw.
Rozpatruje Pan dwie różne sprawy, pod jednym kątem - to, że od sędziego zależy wynik, to jest oczywiste. Ale R. Dworkin już 30 lat temu udowodnił, że sędzia wcale nie ma wolnej ręki i to jest fakt. A co do braku adresu, to nie ma nic wspólnego z orzeczeniem na korzyść czy niekorzyść. Wtedy sąd konstytutywnie ustanawia zawieszenie na czas ... do usunięcia przeszkody. To są dwie odrębne kwestie.
Cytat: Celem mojego postu nie było straszenie kogoś przed występowaniem samodzielnym przed Sądem lecz uczulenie na okoliczność, iż nie zawsze sprawa przed Sądem jest łatwa prosta i przyjemna jak sugerują niektórzy. Obecnie większość ludzi jak dostaje nakaz to skarży się nawet jak nie ma podstaw do uwzględnienia sprzeciwu, ale to wydłuża postępowanie i je komplikuje.
Jak może skomplikować postępowanie? Proszę mi powiedzieć, jakie argumenty nierzeczowe są przez sąd brane pod uwagę? Prawo to logika, a Pan pisze, że nie.
Pozdrawiam i proszę się ustosunkować. Nie ganię Pana, tylko podważam Pańskie widzenie rzeczywistości opartej na performatywnych wypowiedziach, jakimi przepisy prawa niewątpliwie są.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm