Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
Pożyczkobiorcy zaciągający kolejne pożyczki

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
26-05-2008, 09:20 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-05-2008 10:42 PM przez vincenco.)
Zauważyłem niepokojące zjawisko gwałtownego zadłużania się niektórych pożyczkobiorców. Jest to o tyle niepokojące, że uderza w pożyczkodawców, którzy zaufali osobom wcześniej zadłużonym w znacznie mniejszym stopniu. Pożyczają oni osobom z całkiem przyzwoitym WDD (np. 70%), by po dwóch tygodniach odkryć, że ich dłużnicy mają katastrofalne WDD (np. 300%).

Czy ktoś ma pomysł jak się przed tym bronić/przeciwdziałać?

Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-05-2008, 10:33 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-05-2008 09:41 PM przez vincenco.)
RE: Pożyczkobiorcy zaciągający kolejne pożyczki
W chwili obecnej wygląda na to, że nie ma dużych szans zabezpieczenia się przed takim postępowaniem. Zawsze możesz spróbować upewnić się przed udzieleniem pożyczki, czy dana osoba zamierza zaciągać inne pożyczki. Jeżeli nie dotrzyma słowa publikujesz jego login na naszej liscie, podważając wiarygodność takiego pożyczkobiorcy.

Co do obrony przed podobnymi sytuacjami uważam, że szczególnie ciekawy jest system który przyjął Kokos - dopiero po spłacie 3 pierwszych rat kredytu możesz zadłużyć się ponownie. Chroni to tylko częściowo przed lawinowym zadłużaniem się pożyczkobiorców, jednak zawsze to coś.

Kod promocyjny do rejestracji na kokos.pl: 48d80273c9806. Otrzymasz 10zł gratis i pomożesz w rozwoju forum.
Łatwy sposób na kredyt. Porównywarka kredytowa - kredytometr.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
26-05-2008, 10:38 PM
Zjawisko, o którym piszesz jest niepokojące jednak zastanawia mnie jedna rzecz. Jeśli pożyczkobiorca wziął jedną pożyczkę to przy drugiej ma już chyba gorszy rating. W związku z tym trudniej jest mu otrzymać pożyczkę. Co prawda nie mamy już za bardzo na to wpływu i wszystko zależy od innych pożyczkobiorców, którzy mogą jednak zdecydować, że pożyczą takiemu osobnikowi pieniądze czym jeszcze bardziej go pogrążą (a dokładnie jego rating). W związku z tym wszystko rozbija się o odpowiednią "edukację" inwestorów, którzy powinni zwracać uwagę na rating i solidarnie nie udzielać pożyczek osobom, które podejmują takie dziwne kroki.
Może warto by było pomyśleć nad priorytetetowaniem spłat tak aby najpierw spłacani byli pożyczkodawcy, którzy pożyczali takiej osobie gdy miała ona lepszy rating. W ten sposób byłoby to chyba bardziej sprawiedliwe i dodatkowo zniechęcałoby pożyczkodawców do udzielania kolejnych pożyczek już zadłużonej osobie.

...And Justice For All
SocLen.info - portal informacyjny poświęcony pożyczkom bezpośrednim
27-05-2008, 01:29 PM
Mnie osobiście trochę zraża fakt, że chcąc upewnić się czy osoba, której akurat chciałbym pożyczyć pieniądze na kokosie nie jest już zadłużona na monetto czy finansowoSad naprawdę dla dobra nas wszystkich portale powinny się dogadać jakoś między sobą i w jakiś sposób informować, że osoba wystawiająca aukcję na kokos już brała pożyczkę na monetto itd. Już to gdzieś było poruszane i stanęło na tym, że nie szanse są znikome (ktoś porównał to do operatorów telefonii cyfrowej). Myślę, że jakby ludzie, zwłaszcza inwestorzy, zaczęli o to postulować to prędzej czy później może by się coś wykluło?Smile w końcu to inwestorzy są podstawą pożyczek bezpośrednich bo ludzie chcący wziąć pożyczkę zawsze się znajdą. Jakiś pomysł wywarcia presji???Cool
27-05-2008, 06:02 PM
vincenco napisał(a):Mogę Cię tylko pocieszyć, że wskaźnik WDD na poziomie 300% w przypadku rocznej pożyczki jest ostatecznie do zaakceptowania i oznacza że facet 1/4 swoich miesięcznych dochodów będzie musiał przeznaczyć na spłatę pożyczki. Wskaźnik WDD na poziomie nawet 150% jest całkiem przyzwoity i obarczony w przypadku pożyczek na rok lub dłuższych umiarkowanym ryzykiem.

Ciekawe rozumowanie - jak dla mnie to wskaźnik 300% WDD oznacza że gość 3 razy więcej wydaje w miesiącu niż zarabia (do WDD jest liczona rata miesięczna pożyczki a nie cała pożyczka) więc potrzebuje co miesiąc pożyczyć dodatkową kwotę w wysokości dwóch pensji. Jak łatwo przewidzieć po kilku miesiącach jest już kompletnie niewypłacalny.
27-05-2008, 08:01 PM
Niestety współpraca pomiędzy serwisami jest bardzo wątpliwa. Przydałby się jakiś system weryfikacji stanu finansowego z uwzględnieniem pożyczek przez internet. Niestety aktualnie nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak mogłoby to wyglądać. Śledzenie aukcji na wielu serwisach pod kątem wyłapywania takich sytuacji stanie się wraz z rozwojem niemożliwe o ile już nie jest.

...And Justice For All
27-05-2008, 09:38 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-05-2008 09:41 PM przez vincenco.)
dj_manio napisał(a):Ciekawe rozumowanie - jak dla mnie to wskaźnik 300% WDD oznacza że gość 3 razy więcej wydaje w miesiącu niż zarabia (do WDD jest liczona rata miesięczna pożyczki a nie cała pożyczka) więc potrzebuje co miesiąc pożyczyć dodatkową kwotę w wysokości dwóch pensji. Jak łatwo przewidzieć po kilku miesiącach jest już kompletnie niewypłacalny.

W takim razie przepraszam. Błędne rozumowanie, automatycznie odniosłem się do jednego ze wskaźników używanych przez banki. Po prostu coś takiego w głowie mi się nie mieściło ...

Kod promocyjny do rejestracji na kokos.pl: 48d80273c9806. Otrzymasz 10zł gratis i pomożesz w rozwoju forum.
30-05-2008, 10:48 PM
@COB
Priorytetowanie spłat jest wg mnie najlepszym pomysłem. Inwestor ponosiłby ryzyko zgodne z zadłużeniem pożyczkobiorcy w momencie udzielania pożyczki. Byłoby to o tyle sprawiedliwe, że łatwo przeanalizować już zaciągnięte pożyczki a trudniej przewidzieć przyszłe.

Co do współpracy i porównania z operatorami telefonii - współpraca między operatorami w rzeczywistości istnieje. Każdy z nich wpisuje swoich dłużników do jednej z baz danych (nie pamiętam w tej chwili nazw). M.in. w tych bazach jest sprawdzana wiarygodność przez Monetto.
Jestem więc ostrożnym optymistą. O powodzeniu całego sektora SL mogą zadecydować pojedyncze procenty spłacalności. A te procenty silnie zależą od dostępnej informacji i współpracy między organizacjami SL. Spółki prowadzące portale SL na pewno zdają sobie z tego sprawę.
31-05-2008, 10:23 AM
rasowy napisał(a):@COB
Priorytetowanie spłat jest wg mnie najlepszym pomysłem. Inwestor ponosiłby ryzyko zgodne z zadłużeniem pożyczkobiorcy w momencie udzielania pożyczki. Byłoby to o tyle sprawiedliwe, że łatwo przeanalizować już zaciągnięte pożyczki a trudniej przewidzieć przyszłe.

Popieram pomysl z priorytetowaniem pożyczek. Podobnie robią duże banki w przypadku kredytów dla przedsiębiorstw. Wtedy jednak należało by zmienić system spłaty rat. Dłużnik wpłacałby raty wszystkich pożyczek razem, a system zająłby się ich dystrybucją - najstarsze zobowiązania spłacane byłyby w pierwszej kolejności.

Bezpośrednia współpraca pomiędzy operatorami SL może być trudna, jednak byłoby to najbardziej efektywne rozwiązanie. Alternatywnie mogą wpisywać dłużników do jednej publicznej bazy, np. BIK. Z tego co wiem są z tym jednak spore problemy.

31-05-2008, 10:53 AM
Myślę, że rozwiązanie, w którym system rozdziela raty byłoby wygodniejsze dla wszystkich, gdyż pożyczkobiorca miałby mniej roboty i łatwiej by mu było pilnować zwłaszcza, że na kokosie wszystkie raty są spłacane jednego dnia w miesiącu.

...And Justice For All
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm