Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
Odsetki karne za zwłokę na zakra.pl

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
18-12-2011, 04:09 PM
Czy komuś z pożyczkodawców zakra kiedykolwiek zwróciła odsetki karne za zwłokę w spłacie pożyczki przez pożyczkobiorcę?
W kokosie to jest jasne, widać od razu, czy były odsetki karne spłacone, czy nie, jeżeli tak, przesyłane są razem z ratą na konto pożyczkodawcy.
A na zakra.pl? Odsetki karne widoczne są w spłaconej w całości pożyczce, ale nie trafiły na moje subkonto.
Gdy zapytałem e-mailem i potem telefonicznie zakrę w tej sprawie, otrzymałem odpowiedź, że odsetki karne pojawiające się przy spłaconych z opóźnieniem ratach nie oznaczają, że były spłacone. Potem mi powiedzieli, że co do interesującej mnie pożyczki, sprawdzą w księgowości. Do tej pory cisza. Nie wiadomo, czy były spłacone przez pożyczkobiorcę, czy nie. Dla mnie ważne jest to, że są uwidocznione przy spłaconej racie - a więc rozumiem, że również spłacone przez opóźnionego PB.
Czy zakra mogłaby to wyjaśnić, jak to jest z tymi odsetkami karnymi? Bo chyba przysługuje mi ich część, jeżeli inwestowałem w pożyczkę, która była opóźniona w spłacie. Chyba że lądują one w całości w kieszeni zakry...
Proszę o komentarz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-12-2011, 01:32 PM
RE: Odsetki karne za zwłokę na zakra.pl
Ja też żadnych odsetek nie dostałem (przynajmniej do czasu, kiedy sprawdzałem to po raz ostatni jakieś trzy tygodnie temu), a trochę się ich zebrało.
Napisałem w tej sprawie mail do Zakra.pl i odpowiedź otrzymałem taką: "o ile PB opłaci odsetki karne i nie ponosi żadnych zobowiązań względem naszego serwisu (monity, wezwania), odsetki są księgowane na subkoncie. Jeśli PB posiada nieopłacone monity, do czasu ich opłaty, środki są kumulowane do czasu spłat zadłużenia (monitów) i odsetek karnych."
Może źle to rozumiem, ale rozumiem to tak, że odsetki karne zostaną przelane na moje subkonto dopiero, kiedy PB opłaci koszty monitów, nawet jeśli ten wcześniej wpłaci operatorowi Zakra.pl całą kwotę odsetek za zwłokę. Jeśli tak to rzeczywiście działa, to nie rozumiem kilku rzeczy:
1. Dlaczego pożyczka odznaczana jest jako spłacona, skoro nie zostały spłacone odsetki za zwłokę?
2. Dlaczego nie są ujawnione kwoty, jakie PB musi uiścić z tytułu monitów?
3. Dlaczego nie są ujawnione dane, w jakim stopniu PB wywiązał się z obowiązku spłat monitów i odsetek za zwłokę?
Nie bardzo rozumiem też, dlaczego PD są swoistymi zakładnikami serwisu w kwestii dochodzenia spłaty przez PB kwot za monity?
Chciałbym też wiedzieć, czy operator Zakra.pl próbuje w jakiś sposób egzekwować opłaty za monity i odsetki za zwłokę, czy liczy jedynie na dobrą wolę PB? To drugie jest nawet korzystnym dla serwisu rozwiązaniem, jeśli PB był łaskaw najpierw wpłacić kwotę odsetek, bo tą kwotą serwis może wtedy obracać.
Przyznam, że te niedostatki serwisu zaczynają mnie już trochę uwierać. Podobnie jak brak informacji np. na temat statystyk serwisu (tj. kwoty udzielonych dotąd pożyczek, liczby użytkowników, itp.). Swego czasu operator serwisu zapowiadał, że te dane się pojawią, ale chyba się tego nie doczekam.
25-12-2011, 07:55 PM
Dokładnie takie same pytanie i mnie nurtują.
Na kokosie na przykład jest wszystko jasne w historii spłat. Widać, czy odsetki karne i monity były spłacone przez PB, czy nie. A na zakrze nie wiadomo. Niby są, ale gdzie? W kieszeni zakry?
W regulaminie zakry nigdzie nie ma słowa o przelewaniu PD odsetek karnych PB. Zakra sobie nabija kieszeń takim sposobem. Mimo że nie są to duże kwoty, ale chodzi przynajmniej o to, żeby było wszystko jasne.
Do tego, jeżeli byłoby jasno w regulaminie napisane, że PB ma możliwość spłaty kolejnej raty dopiero po uregulowaniu odsetek karnych i monitów za poprzednią ratę, wtedy byłoby jasne przynajmniej, że te pieniądze trzyma zakra...
30-12-2011, 03:53 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2011 03:54 PM przez Daniel.)
przecież jak pb dokona wplaty tytulem ODSETEK to jakim prawem sa one przetrzymywane przez serwis - przeciez to podchodzi pod wyłudzenie przez zakra.
07-01-2012, 05:29 PM
Najbardziej zastanawia mnie milczenie Zakry. To, że w okolicach Świąt i Nowego Roku nikt nie pofatygował się odpowiedzieć, to jeszcze mogłem sobie wytłumaczyć tym, że te wolne dni to taki okres roku, kiedy prawie wszystko działa na zwolnionych obrotach. Ale kolejne dni mijają, a tu nikt z Zakry nie próbuje udzielić jakichkolwiek wyjaśnień. Ja w tej sytuacji wstrzymałem na razie inwestowanie pieniędzy w nowe wnioski pożyczkowe.
09-01-2012, 10:56 AM
Zakra odpisała:

Witam,

Nieterminowo spłacane pożyczki są monitorowane przez nasz serwis. Są prowadzone działania windykacyjne i pre-windykacyjne.
Nie obciążamy tymi kosztami PB pomimo tego, że upoważnia nas do tego Regulamin do chwili odzyskania należności od PB.

Powyższe fakty mają wpływ na to, że odsetki karne są rozliczane na końcu spłaty nieterminowo obsługiwanych pożyczek.

Więcej informacji na temat windykacji otrzyma Pan pod adresem: windykacja@zakra.pl
11-01-2012, 10:22 PM
Język ezopowy. Ja nie wiem, co oni chcieli przekazać pisząc to, co napisali. Żeby było zabawniej, dzisiaj pożyczka, która była w windykacji, a właśnie została spłacona z bardzo dużym opóźnieniem trafiła do zakładki "uruchomione". Inne, które zostały wcześniej spłacone po tym, jak trafiły do zakładki "windykacja", nadal tam są. Ja nic już z tego nie rozumiem. Oczywiście odsetki karne nie zostały mi przelane na konto, więc pewnie nie zostały też ściągnięte z dłużniczki. I wątpię, że kiedykolwiek zostaną ściągnięte.
24-01-2012, 08:42 PM
Jeżeli zakra odpowiedziała, że:

Powyższe fakty mają wpływ na to, że odsetki karne są rozliczane na końcu spłaty nieterminowo obsługiwanych pożyczek.

Jeżeli na końcu, to dlaczego dawno już spłacone pożyczki o nr 1127389 oraz 1125199 nie zostały rozliczone z nich odsetki karne i przesłane na subkonta PD?

Do tego zakra zasłania się windykacją i pokryciem z odsetek karnych kosztów windykacji.
Proszę spojrzeć na pożyczkę:
https://zakra.pl/pozyczka/id/1127372
Co w niej zakra windykuje, jeżeli wszystkie raty zostały spłacone?
Ja na swoje konto otrzymałem wszystkie 3 raty z tej pożyczki i pożyczki do windykacji zakrze NIE ZGŁASZAŁEM, dlaczego więc zakra obciąża mnie kosztami windykacji (obciąża mnie również, ponieważ nie spłaciła na moje subkonto odsetek karnych)? A odsetki karne z tej pożyczki są nie małe.
A może teraz mnie zacząć proces windykacyjny i ściągać z zakry drogą sądowo-komorniczą odsetki karne przywłaszczone sobie od PB i nie przelane na subkonta PD?

Poza tym. Jeżeli już tak jest, że wyżej wspomniana pożyczka jest w windykacji - to jakim prawem i PB mając tą pożyczkę w windykacji wystawiał sobie kolejne pożyczki i zaciągnął kolejną pożyczkę na zakrze?

Doczekam się w końcu jakiejś konkretnej reakcji Zakry?
05-03-2012, 11:39 AM
pociek napisał(a):Doczekam się w końcu jakiejś konkretnej reakcji Zakry?

Pewnie nie. Dlatego ja powoli oswajam się z myślą, że pożegnam się z tym serwisem, bo zrobił się nieprzyjazny i tajemniczy.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm