Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
Smava - zasady dokładnie te same co w Banku

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Smava - zasady dokładnie te same co w Banku
21-02-2009, 09:21 PM
Cool Smava - zasady dokładnie te same co w Banku
Czytając regulamin i zasady działania Smavy muszę powiedzieć że nie widzę żadnych różnic pomiędzy otrzymaniem pożyczki w banku a za pośrednictwem Smavy. Nawet scoring BIK -owski. No jest może jedna różnica - w banku mniej dokumentów od pożyczkobiorcy żądają... i znacznie szybciej wypłacają kredyt. No i zwykle banki mniejsze odsetki od nas wezmą a nasze dane chroni jeszcze prawo bankowe - a tu dobre chęci administratorów.
Z drugiej strony ile to może zarobić inwestor ? W opisie serwisu jest zapisane "do 30%" a w innym miejscu "do 23%" , ale takich pożyczek nie ma (lub są bardzo rzadko) skoro pożyczkobiorcami są ludzie którzy w każdym banku pożyczkę dostaną . Za to jest w regulaminie obszerny rozdział o odpowiedzialności serwisu z którego wynika że Smava nie odpowiada za nic..... . Nawet jest informacja że serwis nie interesuje się sprawami podatkowymi wynikającymi z umów pożyczek - znaczy trzeba samemu sobie podliczać (dla przykładu w Kokos-ie serwis podaje ile tego podatku trzeba w PIT wykazać).
Więc po co ta Smava ? Proszę mi wyjaśnić jak siedmiolatkowi..Smile) Może to ja jestem bezrozumny taki.
pozdrawiam wszystkich !!!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-02-2009, 11:49 PM
RE: Smava - zasady dokładnie te same co w Banku
Próbowałem się tam zarejestrować. Pierwsze wrażenie? Chcą wiedzieć o mnie więcej niż wie żona. Drugie wrażenie? Straszna biurokracja.

Wymiękłem jednak przy konieczności wyrażenia zgody na potwierdzenie u pracodawcy faktu zatrudnienia... podczas gdy podanie danych o zatrudnieniu nie jest konieczne. Smile

Dalej nie dobrnąłem.

Staszek szybki jest... pracuje w tajemnica, istnieje w cienia
23-02-2009, 12:32 AM
Co do tego, że zwykły bank weźmie mniejsze odsetki to należy pamiętać, że na Smavie odsetki są liczone tylko od kwoty, która nie została jeszcze spłacona, więc oprocentowanie podane w aukcji to z grubsza RRSO, a nie oprocentowanie nominalne (przynajmniej dla PD, od PB serwis pobiera jeszcze prowizję). Pożyczka na 23% na Smavie to zupełnie co innego niż pożyczka na 23% na ten sam okres np. na Monetto gdzie RRSO niektórych pożyczek przekraczało nawet 50%.
23-02-2009, 01:13 AM
Sasung napisał(a):Co do tego, że zwykły bank weźmie mniejsze odsetki to należy pamiętać, że na Smavie odsetki są liczone tylko od kwoty, która nie została jeszcze spłacona, więc oprocentowanie podane w aukcji to z grubsza RRSO, a nie oprocentowanie nominalne (przynajmniej dla PD, od PB serwis pobiera jeszcze prowizję). Pożyczka na 23% na Smavie to zupełnie co innego niż pożyczka na 23% na ten sam okres np. na Monetto gdzie RRSO niektórych pożyczek przekraczało nawet 50%.

No tak , ale w bankach też oprocentowanie liczone jest od kwoty nie spłaconej i w stosunku do kwoty wyjściowej z upływem czasu spada. Różnicy szczerze mówiąc nie widzę , a jeśli , to minimalne i nie wiadomo na czyją korzyść - rzecz jasna jeśli chodzi przede wszystkim o PB. A ile zachodu za to ! Przed iloma osobami trzeba się wytłumaczyć i wyjaśnić że się nie jest oszustem. Ile danych swoich podać! Szkoda gadać...Smile
23-02-2009, 05:38 PM
Szczerze mówiąc nie wiem jak wygląda rejestracja od strony PB, może rzeczywiście to droga przez mękę. Czy ktoś, po tych mękach, dostanie pożyczkę na lepszych warunkach niż w banku zależy trochę od szczęścia.

Na Smavie jak na razie szczęście sprzyja pszczelarzom Smile. Dziesięć tysięcy na rok na RRSO około 11% nie tak łatwo chyba dostać w banku. Może to tylko wyjątek, ale patrząc właśnie na projekty widzę, że są PD chętni żeby zainwestować na 13%- 15%. Wydaje mi się że to całkiem niezłe warunki dla PB.

Pytanie brzmi czy to się opłaci PD kiedy okaże się, że nawet weryfikacja Smavy nie daje 100% spłacalności.
13-03-2009, 06:12 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-03-2009 06:19 PM przez MiSiEk.)
Eh... A propos smavy. Moja rejestracja trwała tam ponad dwa tygodnie i zakończyła się fiaskiem... Stwierdzili, że "nie umieją się skontaktować z pracodawcą" i moje konto nie zostało aktywowane. Szkoda gadać. Weryfikacja weryfikacją - jestem za rzetelnym weryfikowaniem, ale co chwilę prosili mnie o inne dokumenty. A tu im coś nie pasuje i koniec. Przy rozmowie telefonicznej w celu wyjaśnienia sytuacji uzyskałem informację taką jak w e-mailu, że nie umieli dodzwonić się do zakładu pracy (nawet mój szef do nich dzwonił, żeby potwierdzić moje zaświadczenie i zostawił swój prywatny nr kom!!) i co? NIE. Biurokracja, biurokracja i jeszcze raz biurokracja. Powiedziałbym, że zasady udzielenia pożyczki są jeszcze gorsze niż w banku.

Postanowiłem założyć aukcję w monetto. Potrzebna mi jest większa kwota - w sumie 45000zł, ale wystawiłem na najwyższy poziom 25000zł. Niestety kokos i finansowo nie oferują takich wysokich akcji - wiadomo ze względu na bezpieczeństwo. Mimo wszystko zapraszam na swoją akcję ----->
http://www.monetto.pl/pozyczkodawca/szcz...y/38052197
26-03-2009, 08:32 PM
Rzeczywiście weryfikacja w serwisie Smava jest bardzo szczegółowa. Jednak w zamian pożyczkobiorca może otrzymać naprawdę tani kredyt. Zapraszam do zapoznania się z porównaniem rzeczywistych kosztów kredytów, które przygotowałem w formie krótkiego artykułu na soclen.info. W przypadku Smavy rzeczywiste koszty są pozytywnie zaskakujące (dla pożyczkobiorców oczywiście).

...And Justice For All
SocLen.info - portal informacyjny poświęcony pożyczkom bezpośrednim
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
26-03-2009, 10:42 PM
Witaj COB !
W tym co piszesz we wskazanym artykule jest sama prawda, z liczbami się nie dyskutuje. Ale mi chodziło o co innego - każdy kto zostanie zarejestrowany w Smavie może dostać bez problemu kredyt w dowolnym banku a tu porównanie kosztów kredytu już takie wesołe dla serwisu SL nie będzie. Pomijam to , że w banku zachowujesz anonimowość (nie przed bankiem , przed grupą nieznanych - a może i znanych - przypadkowych ludzi). Że wiesz kto jest dysponentem sporej wiedzy na Twój temat. Że w końcu załatwisz kredyt - i to pewnie znacznie wyższy - szybko, znacznie szybciej niż na Smavie. Ergo : po co komuś z nieposzlakowaną historią kredytową i świetnymi, w pełni udokumentowanymi dochodami kredyt na Smavie? Ani to szybciej , ani taniej, ani bezpieczniej niż w banku ....
Jeśli zaś chodzi o PD to już zupełnie inna historia - przy takich zyskach nawet drobne zawirowanie powoduje że korzystniej szukać lokaty kapitału w bardziej stabilnych instytucjach niż przypadkowi w końcu pożyczkobiorcy ze Smavy..Smile
26-03-2009, 11:04 PM
Oczywiście masz rację. Osoby chcące dostać pożyczkę na Smava najprawdopodobniej dostałyby ją w banku. Wysokość kredytu może być zaletą, gdyż często w bankach niewielkie kredyty są bardzo niekorzystnie oprocentowane. Myślę, że serwis ten może bardzo skutecznie konkurować z bankami pod względem rzeczywistych kosztów. Ideę SL porównałbym do sklepików osiedlowych. Często są znacznie droższe od dużych marketów ale można znaleźć osoby, które wciąż w nich kupują, gdyż wolą pomóc małym i lokalnym przedsięwzięciom. Pożyczki bezpośrednie również nie mogą zaoferować tego co duże banki ale zawsze znajdą się użytkownicy, którzy będą woleli żeby odsetki z ich kredytu pozwoliły się wzbogacić osobie prywatnej. Myślę, że w SL stopa zwrotu byłaby jak najbardziej wystarczająca gdyby nie ogromne ryzyko. Być może ostatecznie to właśnie Smava dzięki swojej weryfikacji przetrwa ten kryzysowy okres.

...And Justice For All
SocLen.info - portal informacyjny poświęcony pożyczkom bezpośrednim
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
26-03-2009, 11:23 PM
A mnie się zdaje że ta weryfikacja to tylko iluzja dająca pozory bezpieczeństwa. Znałem kiedyś wieloletniego dyrektora jednego z banków spółdzielczych który mawiał że najdokładniej należy sprawdzać tych których dokumenty i zabezpieczenia są bez skazy bo to spośród nich rekrutuje się największa grupa oszustów, a prawdziwe życie zwykle niesie ze sobą pomyłki i niedociągnięcia. Życzę Smavie powodzenia choć nie widzę rynkowej potrzeby dla istnienia kolejnego internetowego parabanku typu Cetelem gdzie mając odpowiednią zdolność kredytową otrzymasz kredyt bez wychodzenia z domu.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm