Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
Weksle - dobre, ale radzę zachować ostrożność
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Weksle - dobre, ale radzę zachować ostrożność
30-06-2008, 10:45 AM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2008 10:47 AM przez Michael.)
Post: #1
Weksle - dobre, ale radzę zachować ostrożność
Dobrym zabezpieczeniem pożyczki jest weksel, jednak obu stronom zalecam ostrożność, bo łatwo się na tym potknąć i stracić. Nie bardzo mam zamiar pouczać, bo temat weksli też nie jest mi dogłębnie znany (specjalistów od prawa wekslowego jest bardzo mało, zaś prawo przedwojenne), ale podam tylko 2 przykłady z życia o które się otarłem:

Potencjalna strata PB: PD oferuje pożyczkę ale pod warunkiem wydania weksla. PB się godzi i wydaje, jednak pod sugestią PD błędny (zwykły zamiast gwarancyjnego, bez deklaracji wekslowej). Teraz może się okazać, że PD po otrzymaniu weksla zmienił zdanie i nie przelał pożyczki, co jednak w żaden sposób nie wpływa na ważność weksla. Zgodnie z orzecznictwem jeśli wystawca nie dołączy deklaracji wekslowej to nie może podnosić zarzutu, że weksel został wykorzystany wbrew przeznaczeniu. Zaś gdy weksel jest "na zlecenie" to może być indosowany (przeniesiony) na inny podmiot, pomimo nieotrzymania pożyczki będzie trzeba ją spłacić i to nieznanemu podmiotowi.
Może też się okazać, że pożyczka została udzielona a następnie spłacona, co jednak w żaden sposób nie wpływa na możliwość egzekucji weksla. Analogicznie jak wcześniej. A już najbardziej groźne dla PB jest wystawienie weksla in blanco bez daty, kwoty ani deklaracji wekslowej - może wrócić za 10 lat z kwotą 1 mln zł. Smile

Potencjalna strata PD: strony dochodzą do porozumienia, umawiają się ustnie (mailowo, telefonicznie ale tak, że niezbite dowody nie pozostają), PB wydaje PD błędny weksel, po czym PD udziela pożyczki. Dopiero podczas egzekucji może się okazać, że otrzymany dokument nie spełnia wymogów formalnych i przez to nie jest wekslem, czyli nie jest żadnym zabezpieczeniem. Wystarczy, że przy kwocie nie zostanie podana waluta i zgodnie z orzecznictwem dokument przestaje być wekslem.

pzdr, Michał
Kalkulator RRSO
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-06-2008, 12:00 PM
Post: #2
RE: Weksle - dobre, ale radzę zachować ostrożność
Rzeczywiście pojawia się sporo haczyków. Zasada wprawdzie podobna jak przy innych dokumentach. Zawsze trzeba czytać to co się podpisuje. Jednak nawet wtedy można coś przeoczyć. Co do samych weksli to również nie posiadam zbyt dużo wiedzy na ten temat. To, że są stare wcale nie oznacza, że złe. Może być wręcz przeciwnie. Z tego co się dowiedziałem to są one sprawdzoną i chyba całkiem niezłą metodą. Trzeba tylko być ostrożnym.

...And Justice For All
SocLen.info - portal informacyjny poświęcony pożyczkom bezpośrednim
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-12-2009, 01:42 PM
Post: #3
RE: Weksle - dobre, ale radzę zachować ostrożność
deklaracja jest do weksla in blanco, weksel własny jej nie potrzebuje, jeśli nie wynika z czynności prawnej, jest raczej do obrony i do obalenia. To nie tak, że się podpiszesz i luzik. Prawo wekslowe, każdy, kto studiował prawo, musi znać, bo są egzaminy z tego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm