Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
Pożyczamy czy użyczamy?

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pożyczamy czy użyczamy?
30-06-2008, 08:04 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2008 10:11 PM przez COB.)
Pożyczamy czy użyczamy?
Tak się składa, że otarłem się nieco o ekonomię i zauważyłem jedną rzecz dotyczącą serwisu Pirland.pl. Otóż wszędzie widnieje zwrot pożyczenie podczas, gdy prawnie chodzi raczej o użeczenie. Niby drobnostka a jednak ma bardzo duże konsekwencje prawne.
Poniżej przybliżam dwie definicje zaczerpnięte z zajęć:
Cytat:Pożyczenie - przeniesienie prawa własności przez pożyczkodawcę na pożyczkobiorcę. Pożyczkobiorca przekazuje pożyczkodawcy zobowiązanie, że w przyszłości przekaże pożyczkodawcy tą samą ilość rzeczy tego samego rodzaju (nie tą samą rzecz w sensie ścisłym). Rzecz musi być określona co do rodzaju.
Cytat:Użyczenie - następuje przeniesienie jedynie prawa do używania rzeczy. Rzecz musi być oznaczona indywidualnie. Należy oddać ten sam egzemplarz rzeczy. Nie można pozwolić używać tej rzeczy jeszcze komuś innemu (to różnica między używaniem a użytkowaniem - tu może pozwolić używać komuś innemu). Można tylko używać tak jak jest powiedziane w umowie.

Definicje są oczywiście uproszczone ale ukazują najważniejsze aspekty. Warto zaznaczyć, że przeniesienie prawa własności oznacza, iż nowy właściciel może robić z rzeczą w zasadzie co chce. Jest to o wiele "mocniejsza" rzecz niż przeniesienie prawa do używania, czy chociażby użytkowania.

p.s. Na stronie pirland.pl znalazłem informacje na temat umowy w dziale regulamin (http://pirland.pl/regulamin.php). Wynika z niej, iż chodzi o najem także wszystko jest w porządku jeśli chodzi o samą umowę.

...And Justice For All
SocLen.info - portal informacyjny poświęcony pożyczkom bezpośrednim
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm