Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
Kto i dlaczego decyduje się na kredyt bez BIK?

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
04-12-2012, 11:33 AM
Kto najczęściej decyduje się na kredyt bez BIK? Odpowiedź jest prosta – Ci, którzy nie mają systematycznych dochodów. Takich osób stale w naszym kraju przybywa – osób, które jednego dnia pracują, a drugiego już nie. Zwolnienia z pracy dotykają Polaków coraz częściej i coraz dotkliwiej. Wielu z nas chciałoby pracować i co więcej – posiadać umowę na czas nieokreślony, ale jest to coraz rzadsze zjawisko. Z pomocą przychodzą parabanki, udzielające kredytów bez BIK. Niejednokrotnie jest to jedyne rozwiązanie.

Do grupy osób najczęściej decydujących się na pomoc parabanków należą też studenci. Nie każdy z nich spełnia warunki, aby móc ubiegać się o kredyt studencki. Coraz większa ilość studiujących ludzi jednocześnie podejmuje pracę zarobkową, ale zazwyczaj pracodawcy nie oferują im niczego innego poza umową o dzieło. A jak wiadomo, ta nie wystarcza, żeby tradycyjny bank mógł udzielić kredytu – dla niego student z umową o dzieło jest niewiarygodny, a tego rodzaju umowa jest niepewnym i niesystematycznym źródłem dochodu. No i znowu, jeżeli studentowi w trudnej sytuacji finansowej nie może pomóc ani bank ani najbliżsi, musi poradzić sobie inaczej – na przykład biorąc kredyt bez BIK w parabanku.

Kredyty bez BIK bywają ostatnią deską ratunku. Zazwyczaj zaciągane są w przypadku utraty pracy. To nie nasza wina, że można ją stracić z dnia na dzień. Niektórzy zarabiają niewystarczająco dużo, aby mogli odkładać oszczędności na tak zwaną „czarną godzinę”, a część z nas dopiero uczy się finansowej dyscypliny. Nie przekreślajmy zatem parabanków – kieruję te słowa w szczególny sposób do ich zagorzałych przeciwników, bo przy zachowaniu paru podstawowych zasad i odrobinie rozsądku, mogą się okazać wcale nie takie najgorsze. Wręcz przeciwnie, mogą nam pomóc w naprawdę ciężkich sytuacjach, wydających się sytuacjami bez wyjścia.

Co o tym myślicie? Zapraszam do komentowania. Ten temat rozszerzyłem na http://www.omnifinanse.pl
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-12-2012, 11:43 AM
RE: Kto i dlaczego decyduje się na kredyt bez BIK?
Po pierwsze, wspomniane "parabanki" udzielają pożyczek, a nie kredytów (patrz wasz poradnik - czym się różni kredyt od pożyczki)
Po wtóre, nie parabanki (nie prowadzą działalności bankowej, np. nie przyjmują lokat) a podmioty gospodarcze udzielające pożyczek.
Natomiast należy uświadomić wszystkim, iż o ile oprocentowanie samej pożyczki mieści się w dopuszczanych prawem granicach (lichwa), o tyle dodatkowe koszta związane z obsługą pożyczki są nadmiernie wysokie, co czyni wypomniane pożyczki całkowicie nieopłacalnymi z punktu widzenia pożyczkobiorcy.
14-12-2012, 10:33 AM
Rozumiem, że banki nie mają dodatkowych opłat? I jakiekolwiek zmiany w umowie są darmowe, a zaległości w ratach są bez dodatkowych kosztów?

http://www.omnifinanse.pl - blog z poradami finansowymi Smile
14-12-2012, 02:12 PM
(14-12-2012 10:33 AM)Omnifinanse napisał(a):  Rozumiem, że banki nie mają dodatkowych opłat? I jakiekolwiek zmiany w umowie są darmowe, a zaległości w ratach są bez dodatkowych kosztów?

A czy ja chociaż słowem zająknąłem się, że banki nie pobierają dodatkowych opłat, prowizji, ubezpieczeń itp?
Nie bronię banków. Uważam, że koszt uzyskania pożyczki jest nieproporcjonalnie wysoki do zysku z lokaty w tym samym banku.

Moja wcześniejsza wypowiedź odnosiła się do nazywania podmiotów gospodarczych udzielających pożyczek parabankami (w pejoratywnym tego słowa znaczeniu) , oraz mieszaniu pojęć pożyczka i kredyt.
Od Ciebie, jako od doradcy finansowego (wszak tak się tytułujesz) oczekuję znacznie większej rzetelności w publikowanych tekstach.

Pozdrawiam radośnieSmile
17-12-2012, 11:17 AM
Ok, ale skoro tak krytykujesz pożyczki od podmiotów gospodarczych to pozostawiasz jedyną alternatywę - czyli banki. Określenie parabanki jest używane zarówno przez UOKiK, KNF, OBOP i inne w swoich raportach/badaniach i odnosi się właśnie do firm oferujących pożyczki. A co do pojęć - zgodzę się, że firmy oferują pożyczki, a nie kredyty, ale posłużyłem się tutaj ofertami reklamowymi tychże firm, które twierdzą, że oferują kredyty. Mogło to być z mojej strony nadużycie, aczkolwiek uważam że sens pozostał niezmieniony Smile

17-12-2012, 11:46 AM
(17-12-2012 11:17 AM)Omnifinanse napisał(a):  Ok, ale skoro tak krytykujesz pożyczki od podmiotów gospodarczych to pozostawiasz jedyną alternatywę - czyli banki. Określenie parabanki jest używane zarówno przez UOKiK, KNF, OBOP i inne w swoich raportach/badaniach i odnosi się właśnie do firm oferujących pożyczki. A co do pojęć - zgodzę się, że firmy oferują pożyczki, a nie kredyty, ale posłużyłem się tutaj ofertami reklamowymi tychże firm, które twierdzą, że oferują kredyty. Mogło to być z mojej strony nadużycie, aczkolwiek uważam że sens pozostał niezmieniony Smile

Banki nie są jedyną alternatywą - patrz nazwa tego forumSmile
To, że wspomniane przez Ciebie instytucje używają nazwy "parabank" nie oznacza, że jest to nazewnictwo prawidłowe. Amber Gold był parabankiem, i tu się zgodzę. Ale użycie "skrótu myślowego" parabank jest takie medialne...
To, że użyłeś zamiennie kredytu i pożyczki nie jest nadużyciem, ale brakiem staranności. Tworząc poradnik należy używać nazewnictwa prawidłowego, a nie kolokwializmów. Smile

pozdrawiam
17-12-2012, 06:32 PM
moim zdaniem na takie pożyczki decydują się desperaci,ludzie mający nuż na gardle,którzy nie chcą ale muszą wziąć taką pożyczkę.
18-12-2012, 08:37 AM
Nie tylko. Owszem, jest duża grupa ludzi, którzy biorą pożyczki bo ich przycisnęła sytuacja życiowa, a bank im nie da pieniędzy. Ale poznałem wiele osób, które już są zadłużone gdzieś, a i tak biorą bo chcą np. zrobić remont domu (bez którego by się obeszli). Albo cwaniacy, którzy myślą że wezmą pożyczkę i zmienią miejsce zameldowania z nadzieją, że unikną jej spłaty. Przypadki różnych takich grup ludzi można mnożyć.
Ale! są to też normalni ludzie, którzy nie dostaną w banku pożyczki, bo np. pracują na zlecenie, kontrakt z agencjami, ludzie mający "nieoficjalne" zarobki, itp. Dlatego nie wpychałbym wszystkich do jednej szufladki. Ale jak najbardziej się zgadzam, że desperaci też są dużą grupą klientów w takich firmach.

21-12-2012, 01:32 PM
Wystarczy, że masz zły BIK bo spóźniłeś się z zapłatą raty za TV i następnym razem bank ci nie da pożyczki, a potrzebujesz pieniędzy.

To idziesz tam, gdzie ją dostaniesz, albo do firm pożyczkowych szukasz wśród "przyjaciół", którzy akurat nie mogą ci pożyczyć.

Zawsze powtarzam, pożyczki są dla ludzi, ale bierz je z głową na to co jest ci niezbędne.

Szybki Kredyt
02-01-2013, 09:38 AM
W 100% zgadzam się z Kokosowo, ale niestety ludzie rzadko kiedy kierują się racjonalnością. Jeśli już korzystać z pożyczek bez BIK to lepiej poszukać znanych firm, np. Profi Credit, a nie firm widmo mieszczących się w pokoju prywatnego mieszkania. I jakoś nie mam przekonania do pożyczania od "przyjaciół" bo nigdy nie wiadomo na kogo się trafi.

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm