Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
Kredyt a pożyczka
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kredyt a pożyczka
06-12-2012, 09:30 AM
Post: #1
Kredyt a pożyczka
Kredyt a pożyczka
Zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest różnica między kredytem a pożyczką? Oba te pojęcia stosowane są w języku potocznym zamiennie, a nie powinno tak być. W obu przypadkach chodzi o zaciągnięcie zobowiązań, ale niosą one odmienne konsekwencje. Warto wiedzieć, czym kredyt i pożyczka się różnią, bo to w końcu jedne z podstawowych terminów finansowych.
Źródło regulacji
Zgodnie z prawem, kredyty mogą być udzielane wyłącznie przez banki, a pieniądze na ten cel pochodzą z depozytów powierzonych im przez klientów. Natomiast pożyczek może udzielać każdy kto jest właścicielem pieniędzy, może to być zarówno instytucja jak i osoba fizyczna.
Cel
Banki udzielają kredytu na ściśle określony we wniosku kredytowym cel. Natomiast podczas sporządzania umowy pożyczki, cel nie musi zostać podany i w związku z tym pożyczkobiorca może swobodnie dysponować otrzymanymi środkami.
Termin zwrotu
W przypadku kredytu określenie terminu zwrotu zaciągniętego długu jest obowiązkowe.
W przypadku pożyczki sytuacja jest znacznie prostsza i nie ma takiego wymogu.
Oprocentowanie
Kredyt zawsze jest oprocentowany, pożyczka – zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego – nie musi być. Oznacza to, że kredyt jest odpłatny, a pożyczka może być nieodpłatna. Bank, udzielając kredytu, pobiera prowizję i oprocentowanie od pożyczonego kapitału, gdyż celem działalności banku jest osiąganie zysków.
Na piśmie czy ustnie
Każda umowa kredytowa musi być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Jeśli chodzi o umowę pożyczki, to nie jest to konieczne. Do jej ważności żadna szczególna forma nie jest wymagana. Może zostać nawet zawarta ustnie, jednak zaleca się, żeby dla celów dowodowych, była sporządzana na piśmie.
Prawo własności
W przypadku kredytu bank zobowiązuje się jedynie oddać do czasowej dyspozycji kredytobiorcy określoną kwotę pieniędzy. Nie staje się ona jego własnością. Natomiast kapitał przekazywany pożyczkobiorcy staje się jego własnością.
Krótkie podsumowanie
Umowy kredytowe regulowane są przez przepisy prawa bankowego. Kredyty muszą mieć ściśle określone cel i termin zwrotu, udzielana są tylko i wyłącznie przez banki. Zawsze pobierane są
z ich tytułu opłaty, w tym oprocentowanie. Każda umowa musi być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.
Umowy pożyczkowe regulowane są przez przepisy kodeksu cywilnego. Pożyczki nie muszą mieć określonego celu ani terminu zwrotu, mogą być udzielane zarówno przez instytucje jak i przez osoby prywatne. Mogą być nieodpłatne i nie muszą być zawierane na piśmie.
Mam nadzieję, że to krótkie porównanie pozwoliło Ci dostrzec różnice i od tej pory będziesz zdawał sobie sprawę z tego, czy korzystasz z kredytu czy z pożyczki.

http://www.omnifinanse.pl - blog z poradami finansowymi Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm