Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
Na co zwracać uwagę przy wyborze lokat
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Na co zwracać uwagę przy wyborze lokat
06-12-2012, 09:32 AM
Post: #1
Na co zwracać uwagę przy wyborze lokat
Na co zwracać uwagę przy wyborze lokat?
Lokaty bankowe są jedną z najpopularniejszych, a przy tym najbardziej bezpiecznych form inwestowania pieniędzy. Wielu z nas wybierając lokatę, kieruje się przede wszystkim wysokością oprocentowania, a to bardzo złudne. Należy wziąć pod uwagę kilka innych czynników mających znaczący wpływ na atrakcyjność lokaty. Dzięki przeanalizowaniu ofert bankowych pod kątem tych właśnie elementów, z pewnością zaoszczędzisz więcej. Tak więc na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty terminowej?
Wysokość oprocentowania
Mimo że nie tylko oprocentowanie jest ważne, to nie da się ukryć, że jego wysokość ma ogromne znaczenie dla przyszłego zysku. Oprocentowanie nominalne podawane jest w reklamach i w żaden sposób nie odzwierciedla naszego rzeczywistego zysku.
Rodzaj oprocentowania
Rozróżniamy oprocentowanie stałe, zmienne i progresywne. Stała stopa procentowa stosowana jest w przypadku lokat zakładanych na krótszy czas i daje ona pewnośc, że oprocentowanie nie zmieni sie w trakcie trwania lokaty. Zmienna stopa procentowa oznacza, że oprocentowanie może ulec zmianie w trakcie trwania lokaty, ponieważ uzależnione jest od zmian stóp procentowych NBP. Progresywna stopa procentowa rośnie wraz z kwotą i długością czasu trwania lokaty.
Częstotliwość kapitalizacji odsetek
Im częstsza kapitalizacja, tym lokata przynosi większy zysk. Banki oferują kapitalizację codzienną, tygodniową, miesięczną, kwartalną, półroczną i roczną. Najkorzystniejsza z punktu widzenia klienta jest oczywiście kapitalizacja codzienna.
Wysokość kwoty lokaty
Okazuje się, że w wielu bankach obowiązuje zasada: im wyższą kwotę wpłacisz na lokatę, tym wyższą stopą procentową uzyskasz. Warto dowiedzieć się, czy wpłacona przez nas kwota na pewno wystarczy, aby uzyskać atrakcyjne oprocentowanie.
Okres trwania lokaty
Banki oferują lokaty miesięczne, kwartalne półroczne i roczne. Ale nie tylko, możemy się zdecydować też na bardzo krótkie okresy, na przykład jednodniowe lub jednotygodniowe albo bardzo długie – trzy-, pięcio- czy dziesięcioletnie. Lokaty długoterminowe zwykle mają zmienne oprocentowanie, więc nie zapewniają gwarancji zysku.
Dodatkowe opłaty
Wybierając lokatę, warto zwrócić uwagę na to, czy bank pobiera jakieś dodatkowe opłaty, a jeśli tak to jakie i jak wysokie. Najczęściej spotykamy się z opłatami związanymi z założeniem lokaty i oczywiście z jej obsługą. Mogą wystąpić na przykład opłaty za transfer środków z lokaty na konto w innym banku.
Przedterminowe zerwanie umowy
Lokata przynosi pewny, ściśle określony zysk, ale w przypadku zerwania jej przed terminem, grozi Ci utrata całości lub znacznej części odsetek. Ponadto, warto dowiedzieć się, czy oprócz odsetek, nie będziesz musiał zapłacić jakiejś kary umownej.
Lokata jest bezpiecznym i pewnym sposobem oszczędzania pieniędzy. Niemniej jednak, przed wizytą w banku, warto dokładnie sprawdzić warunki, na jakich jest nam oferowana. Zdecydujmy się na taką lokatę, której okres trwania jest dla nas odpowiedni, o najwyższym oprocentowaniu
i z uwzględnieniem czynników, o których sobie opowiedzieliśmy.

http://www.omnifinanse.pl - blog z poradami finansowymi Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm