Odpowiedz 
Tryb drzewa | Tryb normalny
Czy to jest już DG ?

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy to jest już DG ?
10-07-2008, 08:56 PM
Czy to jest już DG ?
Proponuję zrobić zrzutkę na prawnika.

tu też wspomniałem o tym:
https://www.monetto.pl/board/topic/4646/...post_34943
http://forum.kokos.pl/viewtopic.php?f=12...2569#p2569

Ja do wyjaśnienia tej kwestii wstrzymuję się z inwestycjami.
W przypadku negatywnego rozstrzygnięcia to ja p....lę sponsorowanie biurokracji w kołchozie i wysiadam.
Odpowiedz cytując ten post
10-07-2008, 09:05 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-07-2008 09:07 PM przez COB.)
RE: Czy to jest już DG ?
Dobry pomysł. Zastanawiam się tylko czy znajdzie się prawnik, który powie na 100%, że to jest lub nie jest działalność gospodarcza. Szczerze w to wątpię. Może się okazać, że każdy przypadek trzeba rozważać oddzielnie a w najgorszym przypadku, że nie wiadomo jak to rozważać bo np. polskie prawo bezpośrednio nie przewiduje takiej sytuacji.
Jednak wciąż jak najbardziej jestem za. Pytanie tylko ile będzie to kosztować. Na razie forum jest trochę za małe, żeby dało się to zrobić tak, że wyjdzie praktycznie za darmo. Jendak jeśli nie jest to bardzo duża kwota to myślę, że bardzo dużo osób chętnie się złoży. W końcu można czasem darować sobie piwo Smile.

p.s. Proponuję żeby chętni się tutaj wpisywali. Nie koniecznie musimy deklarować kwoty ale chociażby chęć na początek. No i jednak przydałoby się żebyśmy wiedzieli ile to kosztuje...

...And Justice For All
SocLen.info - portal informacyjny poświęcony pożyczkom bezpośrednim
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
10-07-2008, 10:59 PM
a czy inwestycja oszczednosci na gieldzie czy w lokatach jest DG?

http://forum-farmaceutyczne.org - Internetowe Forum Farmaceutyczne
Znajdź wszystkie posty użytkownika
10-07-2008, 11:08 PM
COB napisał(a):Zastanawiam się tylko czy znajdzie się prawnik, który powie na 100%, że to jest lub nie jest działalność gospodarcza.

Pytanie padło z moich ust (rąk) do monetto, kokos oraz finansowo. Jedynie monetto odpowiedział, a dokładnie podolaczek (monettohelp czy jakoś tak teraz). "Niestety przepisy jasno nie określają stanowiska".

Sytuacja analogiczna do sprzedaży na Allegro. Nikt nie wie kiedy zaczyna się działalność. Jedynie co jest pewne: jeżeli jesteś super sprzedawcą i nie prowadzisz działalności, podpadasz pod paragraf na 100% (akurat to wiem z autopsji).

ciągłość + zorganizowanie = działalność*

*- ale ten zapis i tak nic nie daje :-D
10-07-2008, 11:42 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-07-2008 11:42 PM przez COB.)
Pytałeś na oficjalnego maila? To trochę niepoważne z ich strony, że zupełnie nie odpowiedzieli na pytanie. Chwała monetto za to, że chociaż się odezwali. Jak widać może być problem z tą opinią prawną. Myślę jednak, że warto spróbować. Czy ktoś może mial już do czynienia z prawnikami zajmującymi się tą działką? Może znajdzie się osoba, znająca prawnika, który potrafiłby się wypowiedzieć na ten temat za odpowiednią opłatą oczywiście.

...And Justice For All
11-07-2008, 09:57 AM
[Obrazek: a14faf66d702127d.jpg]
11-07-2008, 09:58 AM
W praktyce, aby ustalić jaki rodzaj działalności jest prowadzony, urzędy skarbowe i sądy biorą pod uwagę następujące okoliczności:

* czy handel podlega rejestracji w świetle przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej
(czy stanowi działalność gospodarczą według przepisów tej ustawy);
* czy handel stanowi zasadnicze źródło dochodów sprzedającego, czy też jedynie źródło uboczne, znacznie mniej istotne od zasadniczego (np. dla pracownika sprzedającego rzecz za 100 zł raz na pół roku z pewnością będzie to uboczne źródło dochodu, przy sprzedaży częstszej, nawet za małe kwoty, może to być działalność gospodarcza);
* czy handel prowadzony jest w celach zarobkowych (tzn. czy celem sprzedającego jest generowanie zysku, czy pozbycie się towaru – jednak pozbywanie się ze stratą towaru nabytego w celu dalszej odsprzedaży to również działalność gospodarcza),
* czy handel dotyczy przedmiotów zakupionych w celu dalszej odsprzedaży (zazwyczaj takie stwierdzenie decyduje o uznaniu przez urząd handlu za działalność gospodarczą);
* zgłoszenie dla celów podatku VAT.

mam jeszcze wątpliwości
A jaka to właściwie różnica?

Różnica jest istotna – dotyczy ona m.in.:

* dopuszczalnych zasad opodatkowania;
* obowiązku (lub braku obowiązku) prowadzenia urządzeń księgowych;
* zakresu obowiązków sprawozdawczych;
* innych obciążeń na przykład składek ZUS oraz
– w pewnej mierze – podatku VAT.

Sprawdź 4 różne definicje działalności gospodarczej
UWAGA! Dobra rada

Przeciętny podatnik sprzedający w sieci (np. na aukcji) nie jest w stanie samodzielnie określić, czy prowadzona przez niego działalność to sprzedaż rzeczy, czy też działalność gospodarczą. Z każdym z tych źródeł przychodu są zaś związane odmienne obowiązki podatkowe. Zatem zespół.PIT.pl radzi:

1. Jeżeli sprzedajesz rzeczy przez siebie używane – nie rejestruj działalności gospodarczej;
2. Jeżeli zamierzasz sprzedać więcej niż raz rzecz zakupioną wcześniej w celu odsprzedaży – zarejestruj działalność gospodarczą. W ten sposób unikniesz ryzyka, zarówno w kwestii podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług.
3. Jeżeli jednak decydujesz się na ryzyko – koniecznie skonsultuj swoje działania z doradcą podatkowym.
4. Nawet jeżeli udowodnisz, że dochód uzyskujesz ze sprzedaży rzeczy, a nie z działalności gospodarczej, to i tak możesz być zmuszony do rejestracji jako podatnik VAT. Definicja działalności gospodarczej dla celów VAT jest bowiem inna, niż dla celów podatku dochodowego.

Autor: Artur M. Brzeziński
http://ehandel.pit.pl/kiedy_mozna_prywat...dz_943.php
11-07-2008, 10:10 AM
Tylko, że tutaj mamy doczynienia z pieniędzmi a nie typowymi rzeczami. Jest to chyba istotna różnica. Ja bym bardziej porównywal to do giełdy, lokat itp. a nie do sprzedaży na allegro. Allegro jest prostsze pod tym względem bo w teorii nie jest działalnością gospodarczą sprzedaż rzeczy, które są przez nas używane. Tutaj moim zdaniem w żaden sposób nie można znaleźć analogii do sprzedawania na allegro. Zupełnie inaczej to wygląda.

...And Justice For All
11-07-2008, 07:12 PM
Mam kolejny zajebisty pomysł. Właściwie dlaczego MY mamy się stresowaćtakimi rzeczami?

Organizujemy strajk POŻYCZKODAWCÓW. Dopóki serwisy SL nie zdobędą wykładni (i za nią nie zapłacą) - zawieszamy całkowicie udzielanie pożyczek. Myślę, że możnaby rozpropagować taką akcję.
11-07-2008, 07:23 PM
Akcja fajna tylko nie tak łatwo takową przeprowadzić. Inwestorów są setki. Jak do nich dotrzeć na takim kokosie chociażby gdzie nie ma prywatnych wiadomości. Swoją drogą ciekawe czy ocenzurowali by taki wątek na forum kokos.

...And Justice For All
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | SocLen.pl - forum social lending | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS

Doradztwo finansowe dla firm